Damar yağlanması, çok önemli bir sorundur ve mutlaka nedenleri tespit edilip çözülmelidir. Özellikle tercih edilen besinlerden kaynaklanan bu durum, tedavi edilmediği taktirde hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Böbrek, karaciğer ve kalp yağlanması insülin direnci, hipertansiyon, şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıklarına neden olabilecek damar yağlanmasını yaşamamak için aşağıdaki uyarılar dikkate alınmalıdır.

Damarlarda yağ birikmesi neden olur?

Damarlarda yağ birikimine sebep olan pek çok farklı davranış vardır. Bunlardan en önemlisi, yanlış beslenmedir. Yanlış beslenmeye yoğun miktarda karbonhidrat ve zararlı yağlar örnek gösterilebilir. Yüksek oranda yağ içeren süt ürünleri, kırmızı et, mayonez, fastfood, sakatat ve unlu mamuller bu besinlerden bir kaçıdır. Bunun yanı sıra, hareketsiz yaşam ve hava kirliliği de damarlarda yağ birikmesine neden olur. Bunun önüne geçmek için spor yapılmalı ve aşırı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.

Damarlarda yağ birikimine neden olan besinler

  • Kırmızı et 

Kırmızı et mutlaka beslenme programında olmalıdır ancak oldukça ağır bir gıda olduğundan mümkün olduğunca doğru miktarda ve doğru zamanlarda tüketilmelidir. Kırmızı et içerisinde kötü kolesterol ve fazlaca yağ barındırdığından vücuda alırken bilinçli olmakta fayda var.

  • Tam yağlı süt ürünleri 

Yağlı süt ürünleri vücut için yarardan çok zarar içerir. Bu ürünlere tam yağlı süt, peynir, margarin gibi besinler örnek  verilebilir. Yüksek oranda doymuş yağ bulundurması sebebiyle özellikle kolesterol hastaları tam yağlı süt ürünlerinden kaçınmalıdır. Bunun yerine az yağlı ve daha masum süt ürünleri tercih edilirse damar sağlığı için çok daha iyi olacaktır.

  • Peynir

Peynir, kahvaltıların olmazsa olması ve çok yararlı bir besindir ancak peynirin türü burada çok önemli bir noktadır. Peynir ne kadar yağ içerirse kolesterolü o kadar yükseltecek ve damarlarda yağ birikmesine sebep olacaktır. En kötü peynir türü krem peynirdir ve kötü kolesterol almamak için tüketimi acilen durdurulmalıdır. Bu tür peynirler yerine az yağlı peynirler tercih edilmelidir.

  • Sakatat
OKUYUN  Tıkanmış damarları açan 10 besin

Sakatat pek çok kişi tarafından pek de sempatik bulunmayan bir besin türüdür. Ancak sevmeyeni kadar seveni de bulunur. A, B ve D vitamini deposu olan sakatatlar, potasyum ve demir içermesiyle de oldukça sağlıklıdır. Yararları fazla olsa da, yüksek miktarda yağ ve kötü kolesterol içermesi dolayısıyla sakatat tüketirken miktarı çok iyi ayarlamak gerekmektedir.

  • Unlu mamuller

Unlu mamuller çok sevilen yiyeceklerdir ancak hiç de masum değiller. Yüksek oranda doymuş yağ ve şeker içermeleri nedeniyle tüketilmemesi gereken besinlerden bir tanesidir. Atardamar düşmanı olan bu besin türü, damarlarda ciddi miktarda yağ birikmesine neden olur. Sadece damar değil tüm vücut sağlığı ve ayrıca kilo kontrolü açısından unlu mamullerin tüketimi en aza indirilmelidir. Ayrıca, daha iyi bir seçenek olarak tam buğday unlu gıdalar tercih edilebilir.

  • Mayonez 

Mayonez, her ne kadar lezzetiyle en sevilen soslardan biri olsa da sağlık için inanılmaz derecede zararlıdır. Kesinlikle tüketilmemesi gereken bir gıda olan mayonez, kalp-damar sağlığı ve kilo kontrolü için büyük bir tehdittir. Yüksek oranda yağ ve kalori içermesi sebebiyle mayonezi hayatınızdan çıkarmanız oldukça önemlidir.

  • Fastfood 

Yukarıda bahsedilen gıdalar içerisinde belki de en zararlısı fastfood denilen gıdalardır. Hem yüksek oranda doymuş ya ve kolesterol içerir hem de unlu mamullere bir örnektir. Fastfood her ne kadar sevilse ve çokça tüketilse de mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Kilo aldırmasıyla bilinen fastfood, diyet yapanların da uzak durması gereken bir gıdadır.

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster