Yaz denince ilk akla gelen şey denizdir. Deniz suyu, içerisinde bulunan pek çok mineralle insan sağlığına oldukça faydalıdır. Yuttuğumuzda mide bulantısına sebep olsa da deniz suyu içmek de sağlık açısından çok önemlidir. Sayısız faydası olan deniz suyunun katkılarını öğrenince fikriniz değişecek.

Deniz suyunun faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Deniz suyunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği herkesçe bilinen bir gerçek. İçerisinde fosfor, demir, magnezyum, çinko, iyot, manganez ve potasyum gibi mineralleri barındıran deniz suyu bağışıklık sisteminin artmasında etken rol oynar. Ayrıca deniz suyu alkalize edici etkisi sayesinde bakteri oluşumunu önler.

  • Kalp sağlığını iyileştirir ve ritmi düzenler

Sinir uyarılarını iletmek ve kasta kasılmalara neden olan klorür, sodyum ve potasyum içeren deniz suyu, kalp sağlığına olumlu yönde etki eder. Ayrıca kan basıncını düşürüp hipertansiyonu büyük oranda azaltır.

  • Sindirim sistemini destekler

Deniz suyu, sindirim maddelerinin salgılanmasını düzenler dolayısıyla sindirim kanalında birikmeyi engeller. Bu nedenle kilo kaybına sebebiyet verir.

  • Sedef hastalığına olumlu etki eder

Sedef hastalığını iyileştirici etkisi bulunan deniz suyu, spinal ağrının ve hareketin azalmasında önemli bir rol oynar.

  • Astımı tedavi eder

Deniz suyu astım tedavisinde de önemlidir. Uzmanlar denizde 1 saat yüzmenin inhalatör kadar önemli olduğundan bahsederken, deniz suyunun iltihabı da azalttığını söylüyorlar.

  • Cildi güzelleştirir

Deniz suyu cilt bariyerini iyileştirir. Nemlendirmeyi artırır ve iltihaplarla savaşır. Yüksek magnezyum içeren deniz suyu, erken yaşlanmayı önler, cildi temizler, koyu halkaları azaltır, egzama ve sivilceyi azaltır.

  • Kepeği önler

Deniz suyu saçtaki kepek oluşumunu da engeller. Saçın çok daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

  •  Saç dökülmesini azaltır

Deniz suyunun bir mucizevi etkisi de saç dökülmesini azaltmasıdır. Nedeni ise saç derisindeki kan dolaşımını artırmasıdır. Deniz suyuyla saça masaj yapmak hem dökülmeyi engeller hem de uzamasına destek verir.

  • Ağız sağlığına destek olur
OKUYUN  2023 kira kontratı örneği (iş yeri ve mesken)

Ağız sağlığında da oldukça iddialı olan deniz suyu, diş macunlarında da kullanılan bir mineral olan florür içerir. Diş demineralizasyonunu sağlar, çürük ve oyukların büyümesini önler.

Dr. Ayşegül Çoruhlu deniz suyunu içmenin faydalarını anlattı

Dr. Ayşegül Çoruhlu, deniz suyunun ve onu içmenin faydalarından bahsetti. “Denize girdiğinizde biraz deniz suyu yutun. Hatta evde normal suya biraz deniz suyu karıştırıp için. Çorbalara tuz yerine deniz suyu da katabilirsiniz. Deniz suyunda sadece sodyum değil, başka bir sürü mineral var. Deniz suyu içmek neden iyi? Toplam mineralleri aldığımız için. Sodyum, potasyum gibi mineralleri almak önemli. Vücudumuzdaki elektrik iletkenliğinin sebebi aslında o sıvılardaki minerallerdir. Yani vücudumuzda filtre edilmiş su olsaydı elektrik akımı olmazdı. O mineraller olmasaydı vücudun içerisinde işler dönmezdi. O yüzden o tip sulara biraz deniz suyu eklemeniz lazım. Düşük tansiyona tuz önerisinde bulunuruz.” diyen Çoruhlu, “Buradaki amaç, kanın içerisindeki tuz miktarı artınca, aynı orana gelsin diye vücut daha fazla suyu kanın içine koyacağı için kanın volümü artacak dolayısıyla da bizim o düşük tansiyonumuz bir tık daha yukarıya çıkacak. Düşük tansiyon demek kalp pompaladığı zaman vücuda yeterince kan gönderip gönderemediğini sorgulamamız demek. Düşük tansiyon beynin ve vücudun kanlanmasını azaltan bir şey. Tuz bu konuda önemli. Bu yüzden tuz öneriyoruz düşük tansiyonda.” diye de ekledi. Hazır yazken denize girdiğinizde oradaki tam oranlı mineralleri ağızdan almanın çok daha iyi olduğunu sözlerine ekleyen Çoruhlu, Bu sudan içebiliriz, eve götürüp dişlerimizi fırçalayabiliriz, yemeklere katabiliriz. dedi. “Sole” diye bir şey olduğundan ve güneş anlamına geldiğinden bahseden Ayşegül Çoruhlu, bunun deniz tuzunun veya himalaya tuzunun veya deniz tuzunun normal suyla karıştırılıp hafif tuzlu bir sıvı elde edilmesi ve sabah ondan içilerek daha dinç hissetmek, kan basıncını o düşük tansiyondan normale getirmek ve o yorgunluğu, uyuşukluğu azaltmak amacıyla kullanılan bir şey olduğundan söz etti. “Bu yüzden tansiyonu sağlıklı olarak artırmak iyi. Bunun için de denizin hem bizi topraklanma bakımından iyi hissettirmesi, denizdeki iyot, güneşin kendisi, kuma basıyor olmak bunların hepsi güzel. Biz de üzerine deniz suyundan avantaj sağlarsak iyi olur. Tansiyon dışında bizdeki elektrik akımını düzeltecek. Bu yüzden deniz suyunu içmeyi, yanımıza alıp suya karıştırmayı tavsiye ediyorum.” diyen Çoruhlu, sözlerini noktaladı.

OKUYUN  İstanbul'daki AVM'lerin açılış ve kapanış saatleri

 

Ayşegül Çoruhlu’nun deniz suyuyla ilgili videosuna buradan ulaşabilirsiniz:

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster