Bekarlık gerçekten sultanlık mı? Bekarlığın faydaları ve zararlı neler? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Japonya, İtalya ve İsveç gibi ülkelerde bekar kişilerin sayısı artıyor. İşte son yapılan bir araştırmada bekarlarla ilgili çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırmada bazı kişilerin bekarlığı evlilik yolculuğunda durak olarak değil, mutlu bir nihai hedef olarak gördüğünü ortaya koydu.

Yapılan araştırmalarda bekarlığın faydaları arasında kendinizi keşfetmek ve geliştirmek,  fedakârlık yapmak zorunda kalmamak,  kendi kendinizle mutluluğu elde etmeyi öğrenebilmek,  çok yönlü ve özgür olmak, mali konularda daha fazla söz hakkına sahip olmak, dışarıya daha rahatlıkla çıkabilmek ve yeni insanlarla tanışıyor olmak gelebilir.

Ama hep tartışılan bir düşünce vardır: Bekarlık gerçekten sultanlık mı?

İşte bekarlığın faydaları olduğu kadar zararlı yanları da var.

Bekarlığın zararları

Bunlar arasında kendinizi yalnız hissetmek, depresyona girme ihtimali, birlikte olma konusunda kararsız olmak, eş seçememek, aynı yaşam şeklinden sıkılmak gibi durumlar ortaya çıkabilir.

İşte bekarlıkla ilgili yapılan son bir araştırmada bazı kişilerin bekarlığı evlilik yolculuğunda durak olarak değil, mutlu bir nihai hedef olarak gördüğünü ortaya koydu. Uzmanlar, bu kişilerin romantik ilişkiler yerine daha güçlü sosyal çevreler inşa ettiğini, daha çok arkadaşı bulunduğunu ve özgüveninin daha yüksek olduğunu belirtti. Bazı bekarların bu durumu kariyer hedeflerine ulaşmak için kullanıp mutlu hissettiği de tespit edildi.

Üç ülkede bekar sayısı artıyor

Japonya, İtalya ve İsveç gibi ülkelerde bekar kişilerin sayısının arttığı biliniyor.

Uzmanlar, bekarların yalnızlık duygusunu güçlü hissetme kabiliyetine ve hayattan keyif alma yöntemine dönüştürebilmesi için bazı yollar bulunduğuna işaret etti. Zira araştırmanın yazarı, Kudüs İbrani Üniversitesi’nde doktor öğretim üyesi Elyakim Kislev, bekarlığın yalnızlık ya da başarısızlık anlamına gelmediğini ve kişilerin bu durumdan pek çok avantaj sağlayabileceğini söyledi.

OKUYUN  Avrupa'da sağlık hizmetlerinde rüşvet giderek artıyor

Kislev, yalnız hissetmekten kurtulmak için bu hissiyatın nedenini belirlemenin önemine dikkat çekti. Zira kronik yalnızlık ve yalnızlık duygusu arasında bazı farklar mevcut.

Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre kronik yalnızlık, uzun süre boyunca devam eden yalnızlık veya sosyal tecrit olarak tanımlanırken zihinsel ve fiziksel sağlığı etkiliyor. ABD’nin New Jersey eyaletindeki Ağ Terapisi Merkezi’nin yöneticisi Dr. Indra Cidambi bu durumun uykusuzluk, kalp hastalıkları, psikolojik hastalık ve sorunlu davranış riskini artırabileceğini söyledi.

Uzmanlar, yalnızlık duygusunun ise istenilen ve kurulan sosyal ilişkiler arasındaki farklardan doğabileceğini belirtti. Dr. Cidambi, “Tek olmak insanı yalnızlaştırmaz. Tek olma algısı insanı yalnızlaştırır” dedi.

Bununla birlikte, önceki araştırmalar evli insanların da bekarlar gibi yalnız ve mutsuz hissedebileceğini göstermişti. “Evli kişilerin, eşlerine bağlı oldukları ve diğer ilişkileri arka plana attıkları için evliliklerinde yalnız ve duygusal yönden mahrum kalabilecekleri defalarca kanıtlandı” diyen Kislev, pek çok insanın yalnızlığın tek olma sorunu olduğunu düşünüp ilişki istediğini ancak yalnız hissetmenin tedavisinin bir kişinin içinde olduğunu söyledi.

Bekarlar mı evliler mi mutlu?

Kislev, yaptığı araştırmada ABD Nüfus Sayım Bürosu ve Avrupa Toplumsal Anketi verilerini inceledi. ABD ve Avrupa’da yaşları 30’la 78 arasında değişen pek çok farklı cinsel yönelimden 140’tan fazla bekarla röportaj yaptı.

Mutlu bekarlar ve mutsuz bekarlar arasındaki farkın, bu kişilerin bekar olmakla ilgili basmakalıp düşüncüleri ne kadar kabul ettiğine bağlı olduğu ortaya çıktı.

Örneğin bu durumdan rahatsız kişiler doğru kişiyi bulamama, tek başına yaşlanacaklarını veya hayatta bir fırsatı kaçırdığını düşünme gibi nedenlerden dolayı mutsuzdu ve bunun değişmeyeceğini düşünüyordu.

Öte yandan mutlu olanlar, kendi hayatlarına dair sorumlulukları üstleniyor, evlilik yerine sosyal ilişkilerinden memnun kalıyor ve bekarlıktan keyif alıyorlardı.

Ayrıca bazı mutlu bekarlar seyahat ederek ya da yeni hobilerle uğraşarak tek başına olmayı daha keyifli hale getirdiğini söyledi. Kislev’e göre bu kişiler, yalnız olduğu zamanlarda kendilerine odaklanarak güçlendi.

OKUYUN  Faciayla sonuçlanıyor. Kulak temizleme çubuğundaki kana dikkat!

CNN International’da yer alan habere göre, romantik ilişkiler yerine güçlü sosyal çevreler inşa ederek mutlu olduğunu belirten kişilerde vardı. Bu bekarların aileleriyle veya arkadaşlarıyla iletişime daha çok zaman ayırdığı keşfedildi.

Araştırmada dul, boşanmış veya hiç evlenmemiş kişilerin, evli kişilere göre arkadaşlarıyla yüzde 45’e kadar daha fazla görüştüğü ortaya çıktı. “Ortalama olarak, bekarların evlilerden daha fazla arkadaşı var” diyen Kislev, evli kişilerin içe dönüp arkadaşlarını ve akrabalarını unuttuğunu söyledi.

Bekarlarda özgüven yüksek

Bazı araştırmalar, bir ilişkiye sahip kişilerin özgüveninin yüksek olduğunu gösterse de bu durum sadece ilişki iyi ve en az bir yıldır sürüyorsa yaşanıyor. Aksi takdirde, 2017’deki bir araştırmanın gösterdiği gibi özgüven azalıyor.

Dr. Cidambi, bazı kişilerin ilişki istediğini ancak başarılı olmadığını ve bu durumun “özgüven kaybına, yalnızlık duygusuna ve hatta depresyona” yol açtığını söyledi.

Öte yandan araştırmaya katılan bazı bekarların, kariyer hedeflerine ulaşmak için çalışmaktan da mutlu oldukları ortaya çıktı. Bir kişinin potansiyeline ulaşması ve arkadaşlarıyla vakit geçirmesinin, bir zamanlar bekarlıktan mutsuzluk duyanların veya yalnız yaşamayı seçenlerin özgüveninin artmasını sağladığı görüldü.

X

Etiketler:

, ,