Yeni araştırmalar, yaygın bir herpes virüsünün, Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi artırabileceğini öne sürüyor.

Sozcu.com.tr

Yayınlanma: 15:31 – 30 Ağustos 2022 Güncellenme: 15:34 – 30 Ağustos 2022

Almanya’daki Ludwig Maximilian Üniversitesi ve Helmholtz Münih’teki araştırmacılar, herpes virüsünün diyabetin gelişimine katkıda bulunabileceğini buldular.

Daily Mail’de yer alan habere göre, çalışmaları, virüslerin (kızamıkçık ve hepatit C dahil), Tip 1 diyabet ile ilişkili olduğunu öne süren önceki araştırmaları izledi.

En son çalışma için, araştırmacılar normal kan şekeri seviyelerine sahip 1.200’den fazla katılımcıyı inceledi. Katılımcılar, herpes simpleks virüsleri 1 ve 2 (sırasıyla uçuklara ve genital uçuklara neden olan HSV1 ve HSV2), suçiçeği-zoster virüsü (suçiçeği ve zona), Epstein-Barr virüsü ve Sitomegalovirüs (CMV) de dahil olmak üzere bilinen sekiz herpes virüsü için test edildi.

Sitomegalovirüs (CMV) çok yaygındı, katılımcıların yüzde 46’sı geçmiş enfeksiyonun bir göstergesi olan antikorlar bakımından pozitif çıkarken, yüzde 11’i HSV2 için pozitifti. Çoğunun ayrıca birden fazla herpes virüsüne karşı antikorları vardı.

YEDİ YIL…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: www.sozcu.com.tr

OKUYUN  Yıpranmış saçlara mucize maskeler (Kaynak: soru.com.tr)