Araştırmacılar, yeni baba olan erkeklerin beyin hacminde belli bir miktar azalma olduğunu tespit etti. Bulgular, kaybın ilk çocuğun doğumunu takiben beyin korteksinde meydana geldiğini ortaya koydu.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre; ‘serebral korteks’, ‘beyin zarı’ veya ‘gri madde’ diye de adlandırılan ‘kortikal bölge’nin kalınlığı 1,5 ile 5 milimetre arasında değişen bir örtü olarak da düşünülebilir. İnsan beyninin en gelişmiş kısımı olduğu tahmin edilen bu örtü; düşünme, algı ve dil gibi işlevlerden sorumlu. Bu bölüm işlevsellik bakımından birincil motor korteks, görsel korteks veya işitsel korteks gibi kısımlara ayrılıyor.

Yüzde ikisini kaybediyorlar

Yeni ebeveyn olmak hem erkekler hem de kadınların beyninde bir uyum süreci başlatıyor. Önceki birçok araştırma, anne olmanın kadınlarda beyin yapısını değiştirebileceğini göstermişti, ancak ebeveynliğin erkekler üzerindeki nörolojik etkisi üzerinde pek durulmamıştı. 

Dünyanın farklı bölgelerinden araştırmacıların yürüttüğü yeni çalışma ise ilk kez baba olanlarda da nörolojik değişiklikler kaydedildiğini ortaya koydu. Hakemli bilimsel dergi Cerebral Cortex’te yayımlanan araştırma; yeni baba olan…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: t24.com.tr

OKUYUN  A101 1 eylül indirimleriyle esti geçti! Pınar labne 59 lira, Burcu karışık salça 29 lira