Her derde deva olan mucize besin karbonatın sayısız faydasını daha önceleri anlatmıştık. Bu sefer, karbonatlı su içmekten bahsedeceğiz. Karbonatlı su içmek son derece faydalıdır ve düzenli olarak tüketilmelidir. Doktorunuza danışarak tüketebileceğiniz karbonatlı suyun faydalarını sizler için derledik. İşte, karbonatlı su içmenin bin bir faydası.

Karbonatlı su ne işe yarar?

Karbonatlı su, vücudu toksinlerden arındırır. Aynı zamanda vücutta oluşan kötü kokuları azaltır. Karbonatlı suyun sayısız faydası bulunur.

Karbonatlı su içmenin faydaları nelerdir?

  • Gaz oluşumunu önler

Midedeki asit seviyesinin yükselmesi sonucunda midede ve karında şişlikle beraber gaz problemi yaşanır. Aşırı miktarda tüketilen baharatlı ve acı besinler sonucunda oluşan gaz, karbonatlı su ile geçirilebilir. Akşam yemeklerinden en az 1 saat sonra yarım bardak kadar karbonatlı su içmek mide için oldukça faydalıdır. Karbonatta bulunan mineraller, midenin rahatlamasını ve gazın azalmasını sağlar.

  • Hazımsızlık problemini çözer

Sık sık hazımsızlık şikayeti çeken kişilerin de düzenli aralıklarla karbonatlı su içmesi öneriliyor. Özellikle kafein ve asit içerikli içeceklerin zararlarını minimuma indiren karbonat, besinlerin çok daha hızlı bir şekilde sindirilmesini sağlar. Bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine de yardımcı olur.

  • Mide yanmasını geçirir

İyice çiğnememek ve çok fazla yemek yemek mide sorunlarını tetikleyen davranışlardır. Fazla yemek yemek ve az çiğnemek, midede hazımsızlığa neden olur. Buna çare olarak maden suyu tüketmek akıllara gelse de karbonat da son derece etkili bir çaredir. Karbonat, mideye oldukça iyi gelen bir maddedir. Karbonatlı suyu içerken hızlı ve büyük yudum ile içmek çok zararlıdır. Bu yüzden karbonatlı su minik yudumlar ile yavaş bir şekilde içilmelidir.

  • Ağızda bulunan yaraları iyileştirir

Ağız ve diş sağlığı sanıldığından çok daha önemli bir konudur. Bakımına yeterli özen gösterilmeyen dişler sararır, çürür ve en sonunda tutunamayarak düşer. Ayrıca ağız bakımı iyi düzeyde yapılmadığı zaman ağız kokusu da meydana gelir. Bu evrede ise karbonatlı su devreye giriyor. Günde 1 – 2 defa karbonatlı su ile gargara yapmak ağız ve diş sağlığını olumlu etkiler.

  • Ağrı kesici görevi görür
OKUYUN  Sarmısak kabuğu çayının faydaları

Kas ağrıları yaşayan kişilerin rotasını karbonatlı suya çevirmelerinin zamanı geldi. Karbonatlı su, ağrı ve kramplara sürüldüğü zaman bu ağrılar hafifler.

  • Güneş yanıkları için çözüm

Karbonatlı su, güneş yanıklarına ve çok ciddi olmayan yanıklara oldukça iyi gelir. Yanıkların üzerine biraz karbonatlı su sürüldüğünde yanıkların acısı hafifler. Eğer çok ciddi bir yanığınız yok ise, yanığın üzerine çok yoğun olmadan biraz karbonatlı su sürebilirsiniz.

  • Vücuttaki pH seviyesini korur

Karbonatlı suyu düzenli olarak tüketmek ayrıca vücutta uyku sırasında azalan pH seviyesinin de normale dönmesine yardımcı olur. Geceleri uyumadan yarım saat kadar öncesinde karbonatlı su içmek ihmal edilmemelidir.

Karbonatlı su ile kilo verilir mi?

Karbonatlı su, elbette ki kilo vermeye son derece yardımcı olan bir içecektir. Yarım litre suya 2 çay kaşığı karbonat eklendiği taktirde vücutta bulunan fazla yağlar erir. Bu bakımdan doğru beslenme ve hareket de oldukça önemlidir. Ayrıca karbonatlı su aynı zamanda vücutta bulunan kasları değil, yağları yakar. Bu durum da çok daha fit ve sağlıklı görünmeyi destekler.

Karbonatın besin değeri

Besin Değeri 100 gramda 1 Çay Kaşığı (2 g) 100 gram için günlük % değer*
Kalori 0 kcal 0 kcal % 0.0
Karbonhidrat 0.0 g 0.0 g % 0.0
Lif 0.0 g 0.0 g % 0.0
Protein 0.0 g 0.0 g % 0.0
Yağ 0.0 g 0.0 g % 0.0
Kolesterol 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
Potasyum 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
Kalsiyum 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
Demir 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
X

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster