Bilhassa demir hastalığı başta olmak üzere birçok hastalıkların tedavisinde kullanılan keçiboynuzu son dönemlerin revaçta olan besinleri arasında yerini alıyor. Kişinin sağlığını büyük ölçüde koruma altına alan keçiboynuzu pekmezinin düzenli ve yeterli miktarda kullanılması sonucunda kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmektedir. Birçok alanda çeşitli farklı faydalar gösteren keçiboynuzu pekmezinin tüm faydalarını sizler için derledik. İşte keçiboynuzu pekmezinin faydaları ve keçiboynuzu pekmezinin besin değerleri…

Keçiboynuzu pekmezinin yararları nelerdir?

İçeriğinde yüksek miktarda A,B2,B3 vitaminleri bulunduran keçiboynuzu pekmezi potasyum, kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, demir, bakır, çinko, mangan, gallik asit mineralleri açısından da oldukça gelişmiştir. İçerisinde bunca vitamin ve minerali barındıran keçiboynuzu pekmezinin tüm faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kemik gelişimine büyük katkı sağlayan keçiboynuzu pekmezi, kemik erimesine karşı büyük koruma altına almaya yardımcı olmaktadır. Bilhassa yaşlılık dolayısıyla ve menopoz döneminde olan kişilerde sıklıkla görülmeye başlayan durumlar arasında yerini alan keçiboynuzu pekmezini düzenli olarak tüketmeniz, bu risklere karşı sizi korumaya yardımcı olur. Kemikler için büyük bir şifa deposu olan keçiboynuzu pekmezinin içerisinde aynı zamanda kalsiyum da bulunmaktadır.
 • Üst solunum yolu tıkanıklarına bir hayli etki eden keçiboynuzu pekmezinin düzenli tüketilmesi, üst solunum yollarının açılmasına yardımcı olurken mevcut olan balgamın dışarı çıkmasına ve kişinin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Alerjik etmenler dolayısıyla ortaya çıkan nefes darlığı probleminin doğal yollarla tedavisini sağlamak amacıyla keçiboynuzu pekmezini tüketebilirsiniz.
 • Guatr hastalığı dolayısıyla oluşan nefes darlığı probleminin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Alerjik nefes darlığı çekenler ve yılın belli dönemlerin öksürük krizleri olan kişilerin düzenli olarak keçiboynuzu pekmezi tüketmesi kişinin nefesinin açılmasına katkı sağlarken, nefes darlığı probleminin tedavi edilmesine de yardımcı olmaktadır.

 • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan keçiboynuzu pekmezi, vücut içerisinde kötü kolesterol seviyesinin düşmesine de yardımcı olmaktadır. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan keçiboynuzu pekmezi, şeker hastalığı olan kişilerde büyük bir antioksidan görevi görmeye yardımcı olur.
 • Hemen hemen her pekmezde olduğu gibi, keçiboynuzu pekmezi de demir hastalığı olan kişilerin demir seviyesinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde anemi hastalığına iyi gelmektedir.
 • İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sistemi probleminin tedavi edilmesine ve sindirim sisteminde meydana olumsuzlukların kısa süre içerisinde geçmesine yardımcı olmaktadır. Bu durumun gerçekleşmesi için elbette düzenli olarak keçiboynuzu pekmezi tüketilmesinin önemi büyüktür.
 • Antioksidan özelliği sayesinde büyük bir antibiyotik görevi bulunmaktadır. Vücut içerisinde bulunan kalp damar hastalıklarının tedavi edilmesine ve damar içerisindeki tıkanıkların kısa vadede tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yeterli ve düzenli miktarda tüketilen keçiboynuzu pekmezi kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken, hastalıklara karşı da kişiyi koruma altına alır.
OKUYUN  Karbonatlı su ile kilo vermek mümkün mü?

Keçiboynuzu pekmezinin besin değeri tablosu;

Besin Değeri 100 gramda 1 Çay Bardağı (100 g) 100 gram için günlük % değer*
Kalori 270 kcal 270 kcal % 13.5
Karbonhidrat 65.67 g 65.67 g % 21.9
Lif 1.0 g 1.0 g % 3.9
Protein 1.3 g 1.3 g % 2.5
Yağ 0.0 g 0.0 g % 0.0
Kolesterol 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
Potasyum 1262.0 mg 1262.0 mg % 36.1
Kalsiyum 62.0 mg 62.0 mg % 6.2
Demir 0.1 mg 0.1 mg % 0.4

Keçiboynuzu pekmezinin zararı var mıdır?

 • Tüketilmesi gereken miktardan çok daha yüksek seviyede tüketilmesi, kişide mide bulantısı ve baş dönmesi problemlerinin açığa çıkmasına neden olabilir.
 • İçeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminin çok hızlı çalışmasına neden olacağı için bağırsaklarda ishal probleminin oluşmasını tetikleyebilir.
 • Bilhassa hamile kadınlar için ciddi zararlar oluşturabilme ihtimali bulunan keçiboynuzu pekmezini, yeterli düzeyde tüketmeye özen gösterin.
 • Diyabet hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olsa dahi doktor kontrolünde tüketilmesi önemlidir.