Ülkemizde iyi bir maaşlı iş bulmak zorken, yardımımıza belirli kurumlar koşuyor. Özellikle lise mezunu olan üniversite okumamış bireyler için belirli imkanlar sunan bu kurumlar sayesinde, üniversite okumamış olan kişiler de iyi bir maaşla çalışmaya başlayabiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, 3 bin 250 çarşı ve mahalle bekçisi alımı ile ilgili bir iş ilanı başvurusunda bulundu. Bu başvuru ile ilgili olarak belirli şartlar aranmakta. Bu yazımızda sizlere, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı iş ilanı ile ilgili bilgileri aktaracağız.

Resmi Gazete’de yayınlandı

Emniyet genel Müdürlüğü, çarşı ve mahalle bekçiliği için iş ilanı yayınladı. Yayınlanan ilanda, 3 bin 250 kişinin işe alınacağını belirten EGM, 28 Nisan ile 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-Devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvuruda bulunulabileceğini belirtti. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü, 3 bin 250 kişilik çarşı ve mahalle bekçiliği alımı sınavı ile ilgili bir detay henüz vermedi. Ancak sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yayınalanacaktır. Ancak her il için farklı kontenjan sayıları var. Bu yüzden bulunduğunuz ilin kontenjan sayısını bilmeniz gerekmektedir.

Çarşı ve mahalle bekçili için aranan başvuru şartları nelerdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Resmi Gazete’de yayınladığı ilandan sonra başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, bekçilik başvurusu için aranan şartları araştırmaya başladı. çarşı ve mahalle bekçiliğine başvurabilmek içi yerine getirmeniz gereken şartlar şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak
 • En az 167 cm boyunda olmak
 • Beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak
 • 31 yaşından gün almamış olmak
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak
OKUYUN  Dünyaya en yakın yıldız hangisi? (Kaynak: soru.com.tr)

Bekçi maaşları ne kadar?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı ilandan sonra başvurmak isteyenlerin bir diğer araştırdıkları konu ise bekçilerin ne kadar maaş aldıkları. Bekçi maaşları, kişinin öğrenim durumuna göre değişebilmektedir. Bu yüzden her bekçi aynı maaşı almıyor. Örneğin bir üniversite mezunu bir bekçi, bir lise mezunu bekçiden daha az maaş almaktadır.

2022 yılının başında, çarşı ve mahalle bekçilerine de enflasyon oranlarına göre belirli zamlar yapıldı. Ancak ilerleyen günlerde tekrardan bekçi maaşlarına bir güncelleme yapılması bekleniyor. Ancak en son yapılan güncelleme ile birlikte çarşı ve mahalle bekçilerin maaşları ise şu şekildedir:

 • İlkokul mezunu bekçi maaşı:  6 bin 535 Türk lirası
 • Lise veya dengi bir okul mezunu bekçi maaşı: 6 bin 767 Türk lirası
 • Üniversite mezunu bekçi maaşı:  7 bin 707 Türk lirası

Bekçiler kaç saat çalışmaktadır?

bekçilerin çalışma saatleri, bulundukları şehre göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak İstanbul’da çalışan bir bekçi, 12 saat olmak üzere genellikle gece çalışmaktadır. Bununla beraber polis birimlerinin sayısının az olduğu bölgelerde ise çarşı ve mahalle bekçileri, 12/36 çalışma saati sistemindedir. Bu bekçiler genellikle haftada 6 gün çalışıp, 1 gün de izin yapmaktadırlar.

Etiketler: