C vitamini deyince akla ilk gelen yiyecek limon olup limonlu su içmek de bu vitamini karşılamak açısından günlük bir rutin haline gelmeye başlamıştır. C vitamini dışında protein fosfor ve B vitamini açısından da oldukça zengin bir besin olarak bilinir limon. Limonlu su içmenin vücudumuz için bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan en bilineni zayıflamaya yardımcı oluşudur. Günümüz problemlerinden biri olan aşırı kilo çoğu insanın kurtulmak istediği bir derttir. Sabahları içilen bir bardak su kalori yakımına yardımcı olarak kilo verimini kolaylaştıracaktır. Bunun dışında limonlu su diyabet hastaları için de şeker oranı yüksek meyve suları baz alındığında bir alternatif olarak düşünülebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Etkisi

Limonlu su C vitamini içeriğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Özellikle kış aylarında sıkça yakalandığımız grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için limonlu su tüketmek etkili bir yöntem olarak görülebilir. Ayrıca limonlu suyun boğaz ağrısı ve farenjit gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinir. Bu gibi şikayetlerle karşılaştığımızda ılık bir bardak limonlu su içerek faydasını görebiliriz. Limonlu su tüketimin vücuda kazandırdığı bir diğer fayda da enerji verici oluşudur. Özellikle enerji almak için fazla kahve tüketen kişiler için bir alternatif olarak düşünülebilir. Fazla kafein vücudumuz için pek de sağlıklı olmayacağından onun yerine içilecek bir bardak limonlu su ile içerisinde bulunan vitamin, mineraller sayesinde vücutta enerji artışı gerçekleşecektir.

Limonlu Su Böbrek Taşına İyi Gelir

Limonlu su tüketiminin bilinen önemli faydalarından biri de böbrek taşını önleyici ve tedavi edici özelliğinin bulunmasıdır. Bilindiği gibi böbrek taşları bazen oldukça ağrılı bir şekilde vücuttan atılır ve bizi oldukça zorlar. Bunun sebebi böbrek taşlarının vücuttaki idrar akımın engellemesidir. Limonlu su tüketimi ise böyle bir durumda vücuda su kazandırma işlevi görür ve idrarı sulandırmış bir biçimde tutmayı sağlayarak vücutta oluşabilecek ağrıları engeller. Ayrıca böbrek taşı oluşumunu engellemek açısından da oldukça yarar sağlar.

OKUYUN  Yatağa girmeden önce topuklarınıza limon sürerseniz... Bu gece yatmadan deneyin

Sindirim Sorunlarını Gidermede Yardımcı Olur

Sindirime yardımcı olduğu bilinen limonlu su sindirim için gerekli olan hidroklorik asit oluşumuna fayda sağlar. Sindirim sorunları olan kişilerin limonlu su tüketimi tavsiye edilir. Ayrıca kadınların adet dönemlerinde karşılaştıkları ağrıları giderme konusunda da limonlu su tüketiminin etkili olduğu bilinir. Bunun dışında limon ishal ve kabızlık gibi bir takım problemlerini giderme konusunda da etkilidir. Her sabah içeceğiniz ılık bir bardak limonlu su ile bu problemlerden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Vücudun pH Seviyesini Dengeler

Limonlu su tüketimi vücudun pH seviyesini dengelemede yardımcı olur. İçtiğimiz bir bardak limonlu su tüm vücudumuza etki eder ve bu da pH seviyesini dengeler. Bilindiği üzere karşılaştığımız pek çok hastalık asitli vücut ile bağdaştırılır. Sağlığımızı korumak ve bu hastalıkların oluşumunu engellemek için vücudun alkali durumunu korumak ve pH seviyesini dengede tutmak oldukça mühimdir. Limonlu su vücudun alkali seviyesini muhafazada etkili olduğundan dolayı tüketimi de oldukça yaygındır.

İzleyin: Aç Karnına Limon Suyu ya da Ilık Su İçmek Yararlı mıdır?

Limonlu Su Tüketiminin Bilinen Diğer Faydaları

Limonlu su tüketimin birçok hastalıktan bizi koruyarak rahatsızlıkları engellediği bilinen bir gerçektir.

Limonlu su tüketiminin bilinen diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Cilt sağlığı için limonlu su tavsiye edilir. Derinin canlanmasını sağlayarak yaşlanmayı önleyici etkisi bulunur.
  • Kandaki toksinleri azaltıcı etkisi vardır. Bu sayede vücudun temizlenmesine yardımcı olur.
  • Limonlu su tüketimi stresten arınmak için etkili bir yoldur. Depresyon, stres gibi psikolojik sorunlara karşı da etkili olan limonlu su vücuda rahatlama hissi verir.
OKUYUN  Suların Ph değerleri kaç olmalı? Okumadan su almayın (Kaynak: soru.com.tr)

Yukarıda verilen örnekler gibi daha birçok faydası bulunan limonlu su günümüzde herkesin sıklıkla uyguladığı bir günlük rutin olarak karşımıza çıkar.

 

X

Etiketler:

,