Uzmanlar, migreni olan bunları yemesin. Migreni azdıran besinler adlı bir çalışma yapmışlardır. Bu çalışma sonrasında migreni tetikleyen besinlerin neler oldukları tespit edilmiştir. Migren ağrısı, çağımızın en yaygın baş ağrısı problemlerinden biri olarak görülür. Birçok insanın acı çekmesine neden olan bu durum, günlük hayatı büyük oranda aksatabilir. Bu ağrının hafiflemesini isterken daha da fazlalaşmasına neden olabilirsiniz. Gün içerisinde tükettiğiniz bazı besinler, bu ağrının özellikle artışa geçmesine neden olabilirler. Eğer bu besinlerin neler olduklarını bilirseniz, migren ağrılarınızın daha da artmasına engel olabilirsiniz. Baklagiller, turşu, kırmızı biber, zeytin, kurutulmuş meyveler, avokado, kırmızı erik, muz, turunçgiller, turunçgiller, mayalı ekmekler, işlenmiş et, eskimiş peynirler, sosis, pastırma, alkol ve çikolatalı içecekler, migreni azdıran besinler arasında yer alırlar.

Migreni Tetikleyen İçecekler Nelerdir?

Bazı içeceklerin migreni tetikledikleri gözlemlenmiştir. Bu içecekler ise şunlardır:

 • Kafeinli içecekler
 • Soda
 • Çay
 • Kahve
 • Alkollü içecekler

Bunlar, migren ağrılarının daha da şiddetli bir hale gelmesine neden olurlar. Ağrılarınız varken bu tür içeceklerden uzak durmanız gerekir. Özellikle de kırmızı şarap gibi alkol türlerini kesinlikle ağzınıza sürmeyin. Eğer bu besinleri tüketirseniz, ağrınız daha da dayanılmaz bir hale gelebilir. Ayrıca hafif şekilde seyreden ağrının atağa geçmesine neden olabilirsiniz. Bu konuda çok dikkatli olmalı ve ne yiyip ne içmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Migreni Tetikleyen Gıdalar Tüketildiğinde Neler Yapılabilir?

Migreni tetikleyen gıdaları tükettiğiniz zaman ağrınızın artması kaçınılmazdır. Bu durumda yapacağınız birkaç şeyle ağrının etkisinden kurtulmaya çalışabilirsiniz. Tetiklenme durumunda meditasyon ya da yoga yöntemlerine başvurabilirsiniz. Ayrıca yoğun ışık alan alanlardan uzak durmanız gerekir. Bulunduğunuz ortamın sessiz olması da önemlidir. Hafif müzik ve loş bir ışık migrenin dinmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca sürekli bir şekilde aç kalmamanız gerekir. Çünkü açlık anından kan şekeriniz düşecektir. Bu düşüş yüzünden migren ağrılarınız artabilir. Ağrının dinmesine yardımcı olacak besinlerin başında ise su vardır. Migreniniz olmasa bile su tüketimine özen göstermek zorundasınız. Çünkü bu tarz ağrıların nedenlerinden biri de vücudu susuz bırakmaktır. Migreni tetikleyen gıdalardan yediğiniz zaman 20 veya 25 dakika yürüyüş yapmanız da iyi gelecektir. Açık havaya çıkmanız, beyninize temiz oksijen gitmesini sağlar. Ağrı sırasında özellikle kahve içmeye yönelen insanlar vardır. Ancak kahve sizi rahatlatmak yerine daha da kötüleştirebilir. Bundan dolayı uygun bir ortamda uyuyarak ağrının kendiliğinden geçmesini beklemeniz gerekir.

Migren Ataklarını Azaltan Etkiye Sahip Besinler Nelerdir?

Migren ataklarını azaltan etkiye sahip besinler şunlardır:

 • Haşlanmış yumurta
 • Elma
 • Kivi
 • Armut
 • Sebze çorbası
 • Kereviz
 • Sebze püresi
 • Melisa çayı
 • Papatya çayı

Bu gibi besinlerin migren azaltıcı bir etki ortaya çıkardıkları tespit edilmiştir. Migreniniz başladığı sırada bu besinlerden tüketmeye başlarsanız, ağrınızın giderek hafiflediğini hatta sona erdiğini görebilirsiniz.

Migrene Hangi Yiyecekler Dokunur?

Migren ağrılarının bir anda artmasına neden olabilecek besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Peynir
 • Konserve besinler
 • Turunçgiller
 • Yağlı yiyecekler
 • Baharatlı yiyecekler
 • İncir
 • Kuru üzüm
 • Ekşi krema
 • Fıstık ezmesi
 • Kuru meyve içeren ekmekler
 • Soya ürünleri
 • Kuru fasulye
 • Mercimek
OKUYUN  Elma sirkesi yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı! En pratik elma sirkesi yapımı

Bu gibi ürünlerin migren ağrılarına dokundukları tespit edilmiştir. Normal şartlarda bu tip besinlerin tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü hepsi de son derece sağlıklı besinlerdir. Ancak söz konusu migren olduğu zaman bu gibi besinlerden bir süre uzak durmanız gerekmektedir. Aksi halde dayanılmaz bir ağrıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunu yaşamamak için hangi besinlerden uzak durmanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz.

Sakatatlar Migreni Tetikler Mi?

Bazı sakatatlar migreni tetiklemektedirler. Bu nedenle migren ağrıları başladığında sakatat ürünlerinden uzak durmalısınız. Özellikle de karaciğer, beyin, böbrek, işkembe, sucuk, salam, sosis, pastırma gibi besinlerin tüketilmemesi önerilir. Bu gibi besinlerin tüketilmesi aslında sağlıklıdır. Ancak tetikleyici etkilerinin bulunması migren yaşayan bireyi zor duruma sokabilir. Baş ağrınız başladığında tetikleyici besinleri tüketmek yerine atak azaltıcı etkisi bulunan ürünleri yemeniz daha doğrudur. Böylece ağrıyla baş edebilmeniz daha kolay bir hale gelir.

Sirke Migreni Tetikler Mi?

Balzamik ve kırmızı sirke içerisinde titramin, migren tetikleme konusunda çok etkilidir. Bu nedenle ağrı başladığında sirkeden uzak durmak gerekir. Ancak beyaz sirke bu hususta farklı bir yere sahiptir. Çünkü beyaz sirkenin içerisinde titramin bulunmamaktadır. Bundan dolayı migren arttırıcı bir özelliğe sahip değildir.

Çok Şiddetli Migren Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bazı besinler migren ağrısını tetiklerken bazıları da ağrının dinmesine neden olurlar. Özellikle de ıhlamur, bu konuda çok fazla öne çıkıyor. Bunun yanı sıra papatya, rezene, zencefil ve ısırgan otu çayı da ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olurlar. Ağrıları hafifleten bu çaylar, ağrı başladığında tercih edilebilirler. Ayrıca lavanta yağı, nane yağı ve papatya yağı da migren için kullanılabilir. Bu yağları masaj yaparak kullanırsanız, hızlı bir etki görebilirsiniz. Ağrınız çok şiddetliyse bunu tetikleyen en temel sebeplerden biri yediğiniz besinler olabilir. Bundan dolayı migren tetikleyici besinlerden hangisini yediğinizi gözden geçirmeniz gerekir.

Deniz Ürünleri Migreni Tetikler Mi?

Migren ağrıları hafif şiddetle başlayıp çok ağır bir ağrı haline gelebilir. Ağrının ağır bir duruma gelmesini hızlandıran besinlerden uzak durmanız önemlidir. Deniz ürünleri de migreni tetikleyen besinler arasında yer alırlar. Özellikle de kalamar ve karides gibi deniz ürünlerinden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Bu tür bir ağrı halinde ne yediğiniz çok büyük bir önem taşır. Besinlerin gücü, ağrıları etkiler. Bu yüzden migreni olan bireylerin deniz ürünlerini de dikkatli tüketmeleri gerekmektedir. Aksi halde ağrınızı içinden çıkılmaz bir hale getirebilirsiniz. Uzmanlar, migren başlangıcında bu gibi ürünleri kendinizden uzak tutmanız gerektiği konusunda hemfikirdirler.

Tuz Migreni Azdırır Mı?

Tuz, normal zamanlarda da tüketilmemesi gereken bir maddedir. Çünkü sağlığınızı bozabilir. Bazı gıda maddeleri, eskimiş peynir, tuzlu işlenmiş gıdalar ve işlenmiş etler migreni tetikleyebilir. Ayrıca birçok yiyecekte bulunan tatlandırıcı aspartam da migrenin tetiklenmesinde etkin bir role sahiptir. Migren anında tuzdan uzak durmanız gerekir. Böylece ağrı şiddetinin artmasına engel olabilirsiniz. Uzmanlar, özellikle bu tip zamanlarda tuza karşı daha dikkatli olunması gerektiğini tavsiye ederler. Zor durumda kalmamak için uzmanları dikkate almak önemlidir. Aksi halde ağrıdan gözünüzü bile açamayabilirsiniz.

OKUYUN  Gece uyanıp, uyuyamayanlar için 6 öneri: Saate bakmayın...

Muz Migreni Tetikler Mi?

Migreni olanların uzak durmaları gereken besinlerden biri de muzdur. Baş ağrısı tetikleyicisi olan muz, özellikle de hassas bir bünyeye sahip olan bireylerde etki eder. Muzun kabuk kısmında uzun lifler vardır. Bu liflerde bol miktarda tiramin bulunur. Tiramin ise migren ağrılarının şiddetini arttırabilen bir maddedir. Bundan dolayı ağrı anında muz yerken kabuk kısmına dikkat etmeniz gerekir. Hatta yerken kabuk kısmında yer alan lifleri temizlemeniz sizin için daha doğru olacaktır. Bu sayede ağrı tetikleyici etkeni ortadan kaldırmış olacaksınız. Ancak kendinizi riske atmak istemiyorsanız, muzu hiç dokunmamanız daha doğrudur. Muz, her ne kadar hassas bir vücuda sahip olan insanlar için geçerli olsa da kendinizi riske atmanıza gerek yoktur.

Bol Su İçmek Migren Ağrısını Arttırır Mı?

Yapılan araştırmalarda bol su içmenin hiçbir ağrıyı arttırmayı gözlemlenmiştir. Migren de bu ağrılar içerisinde yer alır. Çünkü su, her derde şifa olan bir hayat kaynağıdır. Su, tam aksine migren önleyicidir. Susuz kalan bir vücutta ilk olarak beyin etkilenir. Çünkü fonksiyonlarını yerine getirebilmek için suya ihtiyaç duyar. Eğer her gün yeteri seviyede su içmiyorsanız, migren ağrılarının başlamasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden suyu hayatınızdan kesinlikle uzaklaştırmayın. Su, bazı ağrılar için ağrı kesici özelliğe bile sahiptir. Hatta ağrı kesici kullanımı yapmadan bazı ağrılardan kurtulabilmeniz mümkündür. Bu yüzden migren anında bol su içmeye özen göstermeniz gerekir.

Mercimek Migreni Tetikler Mi?

Baklagiller grubunda yer alan mercimek, migren hastalarının uzak durmaları gereken besinlerden biridir. Özellikle de atak anında buna daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Mercimek dışında soya ürünleri ve kuru fasulyeden de uzak kalınması önemlidir. Bu tip baklagiller, şiddetli ağrıların yaşanmasına yol açabilirler.

Migreni Azdırmamak İçin Ne Yapılmalı?

Migreni azdırdığınız zaman dayanılmaz bir acı yaşamak zorunda kalırsınız. Bunun için ilk yapmanız gereken şey, uzak durmanız gereken besinleri kendinizden uzaklaştırmaktır. Özellikle tetikleyici besinleri yememeye gayret etmeniz gerekiyor. Bunun yerine ağrı kesici etkisiyle öne çıkan besinleri yemelisiniz. Ancak sadece bu besinleri yemeniz yeterli gelmeyebilir. Bulunduğunuz ortamın sessiz olması ve fazla ışıklı olmaması gerekir. Sizi rahatlatan bir yerde bulunmanız ve mümkünde inzivaya çekilmeniz gerekir.

X

Etiketler:

,