Zayıflamak için neredeyse ölüyordu… Ünlü şarkıcının uyarısıyla gözler bu diyete çevrildi. Haftada 5 kilo verecek diye günde iki kez balık tüketince ölümden döndü. İşte sizin de çok dikkat etmeniz gereken o diyet…

Kimi insanlar güzellik, estetik için olur olmadık diyetler yapıp hayatlarını riske atıp, zor bir tedavi süreci geçirmek zorunda kalıyor. Kimi insanlar da sağlık için fazla kilolarından kurtulma peşinde… Bu konuda uzmanların birleştiği tek bir nokta var. Kilo çabuk alınır, ama kolay verilemez. O yüzden şok diyet diye sunulan beslenme şeklinden kesinlikle vazgeçmek gerektiğinin altını çiziyorlar. Uzmanlara göre her vücudun anatomik yapısı ve beslenme tarzı farklı, bu yüzden herk için aynı diyetler fayda getirmeyebilir, hatta zarar verebilecek bir durum da ortaya çıkarabilirler. Bu yüzden aslında diyet uzmanlarının sunduğu reçete herkes için geçerli olmayabilir.

Kilo vermek için o kadar çok tedavi ya da beslenme tarzıyla ilgili diyet formülleri var ki… Kimisi mide kelepçesi yapar ki, bunun da can aldığı görüldü, kimisi evde yapacağı limonlu su yada basit bitkisel çaylarla zayıflamak ister, kimi de diyetisyen ile birlikte bunu çözmeye çalışır. Bir çok insan da internet üzerinden gördüğü bilgileri uygulamaya çalışır. Uzmanların birleştiği doğru ise kilo vermeye yardımcı diyetler vardır evet, ama her bireyin sağlık yapısına uygun diyetlerinin önerilmesi gerekir. Ama her şeyden önce doğru beslenme tarzı ve bol hareket olmazla olmazlardandır.

Balık diyeti

Diyetlerle ilgili bir çok haberin yanında bazen kötü sonuçları doğurabilecek haberler de düşüyor. Bunun son örneğini ünlü İngiliz şarkıcı Robbie Williams yaşadı ve uyguladığı balık diyeti yüzünden neredeyse öleceğini açıkladı. Ünlü şarkıcıyı neredeyse ölüme götüren ise gündü iki kez balık yemesiydi ve ne yazık ki vücuda aşırı civa takviyesi yapmış ve zehirlenmişti.

OKUYUN  Uyumadan önce kesinlikle yenmemesi gereken besinler

Eşinin kendisinin hayatını kurtardığını söyleyen  Williams, “Cıva testi yaptırdım çünkü eşim nevrotiktir ve her zaman her türlü testi yaptırır. Her neyse, Tanrıya şükür! Cıva ve arsenik zehirlenmesinden ölmüş olabilirdim” diyerek, bitki beslenmesine ağırlık verdiğini kaydetti.

Civa zehirlenmesi yaşadı

Peki ünlü şarkıcının yaşadığı zehirlenme olan civa zehirlenmesi nedir sorduğumuzda ise cıvanın doğal olarak balıklarda, kabuklu deniz hayvanlarında ve balık yiyen hayvanlarda oluşan bir element olduğunu görüyoruz. Kişilerin kabuklu deniz ürünlerini ve belirtilen balıkları fazla tüketmesiyle vücutlarında cıva miktarı yükselir. Cıvaya çok fazla maruz kalmak beyne, kalbe, böbreklere, akciğerlere ve bağışıklık sistemine zarar verebilir. Metal, doğmamış bebeklerin veya küçük çocukların kan dolaşımında ise, insan sinir sistemlerine zarar verir, bu da onların düşünmesini ve öğrenmesini zorlaştırır. Cıva zehirlenmesi sonucu zayıf periferik görüş, el ayak koordinasyon eksikliği ve kas güçsüzlüğü ortaya çıkıyor.

Balık diyeti nedir?

Balık zayıflamada, yağ depolarının kısa sürede kalıcı olarak erimesinde, metabolizmanın düzenlenerek vücudun kaslarını koruyarak incelmesinde birçok hayvansal kaynaklara göre çok doğal ve sağlıklı bir seçimdir. Diyet beslenme için önerilen balık tüketim miktarı ise günde iki defa değil, haftada iki yada üç kez tüketilmesidir. Bu yapıldığı takdirde 5 günde 3 kilo yağ tüketileceğine yönelik uzman görüşleri mevcut. Bu aynı zamanda hızlı kilo vermeye de yardımcı oluyor. Taze balıklar yüksek oranda sağlıklı omega 3 yağ asitleri içeriği sayesinde ise özellikle bel bölgesindeki yağları eritmede en etkin besinlerdendir. Farklı çeşitlerdeki balıkların yağ içerikleri değişiklik gösterir örneğin sardalya, uskumru, ringa, somon gibi balıkların yağ oranı yüzde 20’lere ulaşırken, alabalık, mezgit, sazan gibi balıklardaki yağ miktarı yüzde 4-8 arasındadır. Taze balıkların proteinleri yumurtanınki kadar kalitelidir, kolayca sindirilir ve vücut tarafından tamamen kullanılır. Evet balık tüketmenin, balık ile beslenmenin vücut için faydaları var, yağ yakıyor olması da çok büyük bir avantaj ama her şeyi dozunda tükettiğiniz taktirde…

OKUYUN  Diş macunu deyip geçmeyin. İşte diş macununun temizlikte kullanım alanları (soru.com.tr)

Etiketler:

,