Bilim insanları 2019un sonundan beri bütün dünyaya korku salan corona virüsü salgınıyla ilgili yeni açıklamalar yaptı İngiliz medyasında yer alan haberlerde, Covid-19un öne çıkan belirtilerinin değiştiğine dair araştırmalar yayınlandı.

Araştırmalarda, Covid-19un ilk dönemlerinde görülen tat-koku kaybı, nefes darlığı, beyin sisi gibi belirtilerin artık görülmediği belirtilirken, son 3 yıl içinde Covid-19un belirtilerinde kayda değer bir değişimin olduğuna da vurgu yapıldı.

Şu an en çok bulaşan ve dominant varyant haline gelen Omicron BA.5in belirtilerinin orijinal virüse oranla çok farklı olduğu belirtilirken en baskın belirtiler ise oranlarıyla sıralandı.

HER 100 KİŞİDEN 53ÜNDE GÖRÜLÜYOR

Bilim insanlarına dayandırılan haberde, boğaz ağrısının en baskın belirti olduğu ve Omicron varyantı bulaşan kişilerin yüzde 53ünde tespit edildiği açıklandı. Boğaz ağrısının Delta varyantı bulaşan kişilerin sadece yüzde 34ünde görüldüğü de kayıtlara geçti.

Omicron varyantının bir diğer baskın belirtisi ise baş ağrısı oldu. Omicronun sebep olduğu baş ağrısının çok keskin olduğu ve kafanın iki tarafında oluştuğuna dikkat çekilirken, Bu ağrılar 3 günden uzun sürebiliyor…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: www.sozcu.com.tr

OKUYUN  A101'den akıl almaz indirimler! 6 ağustosta geçerli Dardanel ton balığı 44 lira, Banvit piliç şinitzel 25 lira