Türk mutfağının en sevilen ve her yemeğin yanına mutlaka pişirilen pilavı hemen hemen herkes tarafından en çok sevilen gıdalar arasında yerini almaktadır. Pilav en sevilen yemekler arasında yerini alırken, pilavın nasıl yapıldığı da esasında en önemli konulardan bir tanesidir. Çatala aldığınız ilk andan itibaren tane tane dökülen bir pilav herkes tarafından kabul görülen bir yapıda olurken, lapa kıvamındaki pilavlar beğenilmezken aynı zaman ayıp unsur olarak görülmektedir. Haberimizin bu bölümünde pilav yapılırken en sık yapılan hataları ele alacağız. Bu hataları kesinlikle yapmayın!

Bu hatalar pilavı lapa yapıyor!

Lezzetli ve usulüne uygun pilav yapmak hemen hemen herkesin önem verdiği konular arasında yer alırken, pilavın lezzetli bir formda olmasına katkı sağlayan durumların başında şüphesiz pilavı yapma yöntemleri gelmektedir. Pilavın lezzetli ve tane tane olmasını sağlayabilmek için bu yöntemlere dikkat etmeniz önemlidir. İşte pilavın lapa olmasına neden olan o durumlar;

  • Lezzetli ve tane tane bir pilav yapma aşamasında dikkat edilmesi gereken en büyük durumların başında şüphesiz pilavın uygun tencere içerisinde yapılması gerekliliğidir. Pilavınızı yapacağınız tencerenizin tabanının kalın tabanlı bir formda olması, pilavın çok daha lezzetli ve güzel bir formda olmasına yardımcı olacaktır. Bu durumun nedeni ise, kalın tabanlı tencere içerisinde ısı çok daha uzun süre kalacağı için pilavın çok daha lezzetli bir formda olmasına yardımcı olmaktadır. Isının uzun süre tencerede kalması, pirinçlerin çok daha güzel bir şekilde pişmesini sağlayacaktır.
  • Tane tane ve lezzetli bir pilav yapmak istiyorsanız o noktada pirinç seçiminiz kadar pirinci yıkama durumunuz da son derece önemlidir. Pirincinizi uzun süre yıkamanız pirincin içerisinde yer alan nişastanın temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda pirinçte bulunan kimyasalların pirinçten temizlenmesini de sağlamaktadır. Bu noktada pilavınızın lapa formda olmasını istemiyorsanız ve lezzetli bir pilav pişirmek istiyorsanız pilavınızı yapmadan evvel pirincinizi güzelce yıkamanız gerekmektedir.
  • Pilavınızın lezzetli ve sağlıklı bir formda olmasını istiyorsanız o noktada pilavınızı kısık ateşte pişirmeniz son derece önemlidir. Yüksek ısı, pirinçlerin pişmeden ve yumuşamadan sertleşmesine neden olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için pirincinizi pişirirken çok daha kısık ateş içerisinde ve kontrollü pişirmeniz gerekmektedir.
OKUYUN  Uyumadan önce kesinlikle yenmemesi gereken besinler

  • Yüksek ateşe konulan pirinçler büyük ölçüde nişasta salımının yükselmesine neden olurken pilavınızı pişirirken yüksek ateş kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Pilavın lapa bir formda olmasının en büyük nedeni, yüksek ısıda pişirmenizden kaynaklanmaktadır. Pirinçler suyunu çekmeden evvel direkt olarak yüksek ısıya kalmasına neden olurken pilavın pişmeden haşlak bir kıvamda olmasına neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla tane tane bir pilav yapmak istiyorsanız pilavınızı uygun tencerede ve uygun ısıda pişirmeniz son derece önemlidir.
  • Pilavın pişip pişmediğini kontrol etmek için sürekli olarak tencerenin kapağını açmak pilavın içerisindeki su buharının dengesinin bozulmasına neden olurken pilavın lezzetsiz ve uygun formda olmasının önüne geçmektedir.
  • Pilavın lezzetli ve tane tane olması için pilava koyduğunuzun suyun büyük ölçüde önemi bulunmaktadır. Lezzetli ve güzel formda bir pilav yapabilmek için pilavınıza uygun ölçüde su eklemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Pilava çok fazla su ilave ettiğinizde lapa olabileceği gibi az su eklediğinizde pilavınız uygun ölçülerde pişmeyecektir.

Pilavın besin değeri;

Besin Değeri 100 gramda 1 Porsiyon (80 g) 100 gram için günlük % değer*
Kalori 147 kcal 117.6 kcal % 7.3
Karbonhidrat 28.27 g 23.0 g % 9.4
Lif 0.5 g 0.4 g % 2.0
Protein 2.5 g 2.0 g % 5.0
Yağ 2.5 g 2.0 g % 3.8
Kolesterol 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 15.1 IU 12.1 IU % 0.3
C Vitamini 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
Potasyum 38.5 mg 30.8 mg % 1.1
Kalsiyum 6.0 mg 4.8 mg % 0.6
Demir 0.2 mg 0.2 mg % 1.3
X

Etiketler: