Herkes aynı yanlışı yapıyor. Türk kahvenizi sabahın erken saatinde ve aç karnına içiyorsanız tehlikedesiniz demektir. Kahvenin de bir zamanı var. Ve Türk kahvesiyle ilgili ciddi bir uyarı yapıldı, sabah içilmemesi gerektiği açıklandı.

7’den 70’ye herkesin tercih ettiği bir içecek Türk kahvesi. Her ne kadar son zamanlarda tahtını filtre kahvesine bıraktıysa da eğer, Türk kahvesinin Türk halkı açısından yeri ayrı ve unutulmaz bir tadı vardır.

Hele bir de falına bakılırsa, o ayrı bir zevktir.

Türk kahvesi, lezzetinin yanı sıra sağlığa olan faydaları ile de oldukça popüler bir içecek. Pişirme tekniği nedeniyle herhangi bir süzme veya filtreleme işlemine tabi tutulmayan Türk kahvesi, diğer kahve türlerine oranla kahvenin faydalarından çok daha büyük oranda yararlanabilmenizi sağlar.

Filtre kahve tüketiminde kahvenin bir kısmı filtrede kaldığından yararları açısından Türk kahvesine göre bir adım geridedir. Çözünür kahve türleri de birtakım fabrikasyon işlemlerine tabi tutulduğundan en sağlıklı ve doğal kahve türlerinden bir tanesinin Türk kahvesi olduğu söylenebilir. Günde 1-2 fincan kahve tüketimi, herhangi bir hastalığı bulunmayan ve ilaç kullanmayan bireyler için oldukça faydalıdır.

Kahvenin zararları

Kahve her ne kadar sağlıklı ve yararlı bir besin olsa da bazı hastalıkları bulunan veya ilaç kullanan kişiler için tüketimi, sağlıklı bireyler için ise aşırı tüketimi bazı olumsuzluklara yol açabilir.

Özellikle tansiyon, kalp ritmi bozukluğu (aritmi), taşikardi ve diğer kalp hastalıkları olan bireylerde kahve tüketimi çarpıntıya yol açabilir. Bu olumsuzluk herhangi bir kalp hastalığı olmayan bireylerde de aşırı kahve tüketimi sonucunda görülebilir. Tansiyon hastalarında ise kahve tüketimi, kan basıncının yükselmesine neden olabilir.

Tüm besinlerde olduğu gibi kahvenin tüketiminde de ölçülü olunmalıdır.

Günde 3 fincanın üzerinde kahve tüketiminin doğurganlığı olumsuz etkileyebildiği, 5 fincanın üzerinde kahve tüketiminin de kemik erimesine yol açabildiğini gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur.

OKUYUN  Kahve uykumuzu nasıl açar? Dr. Ayşegül Çoruhlu'dan altın değerinde bilgiler

Yine aşırı kahve tüketimi uykusuzluk, gerginlik, sinirlilik ve hassasiyet gibi olumsuzluklara yol açabilir.

Kansızlık sorunu bulunan kişilerde aşırı kahve tüketimi besinlerdeki demirin emilimini azalttığından kansızlığı şiddetlendirebilir. Bu bireylerin kahve tüketimi konusunda hekimine danışması, tükettiği zamanlarda ise bir fincan ile sınırlandırarak yemeklerden 45 dakika önce ve sonrasındaki sürece denk gelmemesine dikkat etmesi önerilmektedir. Bunlara ek olarak kahvenin sade veya yalnızca süt eklenerek tüketilmesi önerilir.

Kahveyi ne kadar tüketmeliyiz?

Kremalı, şekerli, şuruplu ve hazır süt tozları içeren kahvelerde yağ ve şeker içeriği çok yüksek olduğundan kahvenin bu şekilde tüketimi faydadan çok zarara neden olacaktır. Aynı zamanda diüretik olan kahve, idrar çıkışını arttırır. Bu etkisinden dolayı yeterli su tüketmeyen kişilerde sıvı kaybına (dehidratasyon), böbrek ve kalp hastalıkları olanlarda ise elektrolit dengesizliklerine yol açabilir.

Eğer siz de sağlığınıza önem veriyor ve beslenmenize dikkat ediyorsanız, beslenme planınıza kahve ekleyerek sağlığınızı güçlendirebilir, hastalıklardan korunabilirsiniz. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa günlük 1-2 fincan filtre kahve veya Türk kahvesi tüketebilirsiniz. Fakat herhangi bir sağlık sorununuz var ise veya herhangi bir sebeple ilaç kullanıyorsanız sizin için zararlı olabileceğini göz önünde bulundurarak kahve tüketmeye başlamadan önce mutlaka ve mutlaka hekiminize danışınız.

İzleyin: Aç Karınına Kahve İçiyorsanız, Bu Videoyu İzleyin. Kahvenin Faydaları ve Zararları

Türk kahvesini aç karnına içmeyin

Sabah erken saatlerde ve aç karnına tüketilen kahve oldukça zararlıdır. Mide asitlenmesi ve ülser gibi sonuçlar doğurur. Sizin gün boyu gergin ve iştahsız olmanıza neden olur. Aynı  zamanda Türk kahvesinin tadını alabilmeniz için tok olmakta fayda var.

OKUYUN  Baş ağrısına karşı sıcak su, kahve ve limon karışımı nasıl yapılır?
X

Etiketler:

,