Sivilce ve akne problemi kadın erkek fark etmeksizin herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı problemlerin başında gelmektedir. Sivilce ve akne problemini ortadan kaldırmak amacıyla düzenli olarak cilt bakımının yapılması gerekirken, sivilce oluşumunu tetikleyen besinlerin de tüketilmemesine dikkat etmek gerekir. Sivilceleri doğal maskeler ile çözümlemek yerine sıkma işlemi uyguladığında iltihap cilt yüzeyinde yayıldığı için kişinin cildinde çok daha fazla sivilce çıkmasına neden olurken, sivilcenin olduğu bölümlerde izlenmelerin olduğunu gözlemlemek mümkündür. Sivilce izlerine gereken uygulamanın yapılmaması, izlerin cilt yüzeyinde iyice yer edinmesine neden olurken, bu durumun önüne geçmek için şu yöntemleri uygulamanız gerekir. İşte sivilcelerine yok etmeye yardımcı olan o formüller!

Sivilce izi nasıl geçer?

Hormon ya da tüketilen besinler dolayısıyla cilt yüzeyinde oluşan sivilce problemi, kişinin özgüven düşüklüğünün oluşmasına neden olan durumların başında gelmektedir. Bu durumun önüne geçmek için uygulanması gereken maskeler bulunurken, cilt yüzeyinde oluşan sivilce lekelerinin geçmesi içinde belli başlı uygulanması gereken maskeler bulunmaktadır. Bu maskelerin düzenli bir şekilde uygulanması kişinin cilt yüzeyinde oluşan sivilce lekelerinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenler dolayısıyla oluşan sivilce problemini tedavi etmek için bu yöntemleri uygulamaları denemeyi tercih edebilirsiniz;

Sivilce izleri için gül suyu maskesi

Malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı gül suyu

Yapılışı;

İlk olarak uygun bir kase içerisinde 1 yemek kaşığı balı ve 1 yemek kaşığı gül suyunu güzelce karıştıralım. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra hazırladığınız formül kremsi yapıda olacak. Kremsi yapıdaki maskeyi hazırladıktan sonra yüzünüze güzelce sürün. Cildinize kremsi formülü hazırladıktan sonra, cildinizde 20 dakika kadar bekletin. 20 dakikalık bekleme süresinin ardından, cildinizi ılık suyla güzelce yıkayın. Yıkama işleminden sonra cildinizi uygun bir nemlendirici yardımıyla nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bu maskeyi düzenli olarak uygulamanız cilt yüzeyindeki lekelerin kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olurken, cildin pürüzsüz ve parlak bir yapıda olmasına yardımcı olacaktır. Gül maskesi sivilce lekelerinin tedavi etmesinin yanı sıra aynı zamanda cilt kuruluğu problemine de iyi gelmektedir. Kuru cilde sahip kişilerin, bu formülü kullanması cilt yüzeylerinin nemlenmesine ve sağlıklı bir görüntüde olmalarına yardımcı olacaktır.

OKUYUN  Uzun ve yaşlanmadan yaşamanın çözümü bu besinlerde. Yeşil çay, havuç...

Limon maskesi

Malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı;

Birçok lekenin mucizevi tedavi aracı olan limon, sivilce lekelerinin de tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Uygun bir kasenin içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı balı alalım. İki malzeme birbirine karışacak şekilde güzelce karıştıralım. Karıştırma işleminden sonra bir miktar kadar ocakta ısıtın. İlk sıcaklığı geçtikten sonra soğuk kıvama gelen maskeyi cildinize güzelce sürün. Sürme işlemini tamamladıktan sonra cildinizde 20 dakika kadar bekletin. 20 dakikanın sonunda cildinizi ılık su yardımıyla temizleyin. Bu karışımı 10 gün düzenli olarak uygulamanız, cilt yüzeyinde bulunan başka sivilce lekelerinin tedavi edilmesine yardımcı olurken aynı zamanda diğer tüm lekelerin geçmesi ve cildin pürüzsüz bir kıvamda olmasına yardımcı olacaktır.

Maydanoz maskesi

Malzemeler;

  • 1 avuç temiz maydanoz
  • İçme suyu

Yapılışı;

1 avuç maydanozu güzelce yıkayın ve bir cezvenin içerisine koyun. Cezvenin içerisine bir miktar su ilavesi yaptıktan sonra maydanozu kaynatın ve suyunu süzün. Maydanoz suyu soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla temiz olan cildinize sürün. Bu işlemi haftada 2 gün uygulamanız cilt yüzeyinde bulunan tüm lekelerin temizlenmesine yardımcı olurken, cildin sağlıklı bir forma dönüşmesine yardımcı olacaktır. Maydanozun içerisinde bulunan antioksidan özelliği leke probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olurken cildinizin sağlıklı bir forma kavuşmasına yardımcı olurken. Bu maskeyi hazırlarken dikkat  etmeniz gereken tek bir husus, maydanozu saplarıyla birlikte kaynatmanızdır. Saplarını kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Video: Çağla | Sivilce İzleri Nasıl Geçer? | Güzellik – Bakım