Türk toplumunun en büyük keyiflerinden bir tanesi çaydır. Sabah kahvaltılarında, akşam yemeklerinin sonrasında veya herhangi bir saatte herkes çay tüketir. Çoğunlukla siyah çay tercih edilse de son yıllarda zayıflamaya katkısından dolayı yeşil çay da kendine yer bulmaya başladı. Tadıyla pek çok kişi için siyah çay öne geçse de, sağlığına dikkat edenler tercihini yeşil çaydan yana kullanıyor.

Siyah çayın faydaları

 • Kalbe iyi gelir 

Düzenli olarak çay içmek kalp krizi riskini % 44 seviyesinde azaltır. Siyah çay, içeriğindeki flavonoid isimli antioksidan sayesinde bu riski en aza indirir.

 • İnme riskini azaltır

Günde 3 – 4 fincan siyah çay içmek, inme riskini hatrı sayılır miktarda azaltır.

 • Kansere karşı korur

Siyah çay içmek, içeriğindeki  polifenol ve kateşin sayesinde kanserden koruyucu etki eder. Günde 2- 3 fincan siyah çay içen kadınlarda meme ve over kanseri oluşumunun azaltığı yapılan araştırmalarca tespit edilmiştir.

 • Kilo kontrolüne yardımcı olur

Siyah çay içenlerde karın yağlanması azalmaktadır. Yağ yakımına destek verdiği için siyah çay içmek kilo kontrolüne destek olur.

 • Bağırsak sağlığını iyileştirir

Bağırsaklardaki iyi bakterilerin gelişmesini sağlayan çay, içerdiği polifenoller sayesinde kötü bakterileri uzaklaştırır ve sindirime katkı sağlar. Ayrıca mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir.

 • Kemik sağlığına iyi gelir 

Siyah çay, içerisindeki fitokimyasallar aracılığıyla kemikleri geliştirir. Artrit riskini azaltır.

 • Bağışıklığa katkıda bulunur

Bağışıklık sistemini güçlendiren siyah çay bunu alkylamine antijenleri sayesinde yapar. Virüslere karşı bir kalkan görevi gören siyah çay, hastalıklardan korur.

 • Stresle başa çıkmaya yardım eder 

Yaşanan bu stresli hayata siyah çay içerek bir mola verilebilir. Siyah çay, stres hormonu olarak bilinen kortizolu azaltır.

 • Ağız sağlığında önemlidir 

Çay plak oluşumunu azaltır ve çürük oluşumunu engeller.

 • Diyabeti önler
OKUYUN  Mental sağlığınıza iyi gelecek, sorunlarınızı giderecek en iyi yeşil çaylar (Kaynak: soru.com.tr)

Siyah çay içmek diyabet riskini azaltır. Günde 1-2 fincan siyah çay tüketmek, Tip 2 diyabet oluşumunun % 70 azaltır.

Yeşil çayın faydaları

 • Metabolizmayı hızlandırır

Yeşil çay bilindiği gibi metabolizmanın hızlanmasına büyük etki eder. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.

 • İdrar söktürücü etkiye sahiptir

Yeşil çay idrar söktürücü bir etkiye sahiptir ve bu sayede vücuttaki ödemi atmaya katkı sağlar.

 • Kalp sağlığını destekler

Yeşil çay içen bireylerin kalp sağlığının iyiye gittiği ve kalp krizi riskinin azaldığı tespit edilmiştir.

 • Solunum yolu hastalıklarından korur 

Grip başta olmak üzere diğer solunum yolu hastalıklarından içerdiği C vitamini sayesinde korur ve vücuda direnç kazandırır.

 • Cilde faydalıdır 

Yeşil çay içerdiği yoğun antioksidan, B vitamini, magnezyum, folik asit ve potasyum ile cilde oldukça faydalıdır. Yaşlanmayı geciktiren yeşil çay, sedef hastalığından da uzak tutar.

 • Antikanserojen etkisi vardır

İçerdiği ponifenoller sayesinde kanserden koruyucu bir etkiye sahip olan yeşil çay, DNA hasarını önler.

 • İltihabı azaltır

Yeşil çay içmek vücuttaki iltihabı ciddi oranda azaltır. Bu yüzden yeşil çay içeren kremler de kullanılmaktadır.

Siyah çay mı, yoksa yeşil çay mı içmeli?

Aslında yararları birbirine çok yakın. İkisi de aynı bitkiden elde ediliyor, farkı ise yaprakların işlenme biçiminden kaynaklanıyor. Siyah çay bu bakımdan daha fazla işleniyor. Yeşil çay ise kurutulup tüketim için hazır hale geliyor. Bir fermantasyon işlemi uygulanan siyah çayda yukarıda bahsedilen bir polifenol olan kateşin miktarını azaltıyor. Bu madde yeşil çayda çok daha fazla kalıyor. Arada bir fincan baz alındığında siyah çayda 268 mg, yeşil çayda 316 mg gibi bir fark oluyor. Yeşil çayın metabolizmaya yararı daha fazlayken, daha fazla kafein içermesi dolayısıyla siyah çay daha dinç tutar. Ayrıca lezzet açısından bakıldığında siyah çay yeşil çaydan çok daha lezzetlidir. Bu da oksitlenmeden kaynaklanır. İkisi de fazlaca faydaya sahip olan bu çaylar söz konusuysa, tercih sizin.

OKUYUN  Yüzünüze yeşil çay sürmeniz için 5 neden (Kaynak: soru.com.tr)

 

Etiketler:

, ,

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster