Düzgün Baba Dağı, Nazımiye ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Kıl köyünde bulunuyor.

Yılın her döneminde farklı güzellikler sunan dağ ve çevresi, özellikle haziran-ağustos döneminde yurt içi ve yurt dışından yüzlerce kişinin uğrak yeri oluyor.

Günübirlik turlarla bölgeye gidenler, ilk olarak Düzgün Baba Dağının iki farklı noktasında yer alan cemevlerini ziyaret ediyor.

Buradaki görevlilerden bilgi alan ziyaretçiler, daha sonra dağın zirvesine ulaşmak için zorlu yolculuklarına başlıyor.

Ziyaretçiler, uzun süren yürüyüşün sonunda 2 bin 100 rakımlı dağın zirvesine ulaşıyor.

Buradaki mağaraları ve kutsal sayılan alanları gezen turistler, şehrin inanç ve kültürel değerleri hakkında bilgi sahibi oluyor.

Ziyaretçilerden Ali Haydar İmre, Düzgün Baba Dağının Alevilikte çok önemli yeri olduğunu söyledi. İmre, Yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turist Düzgün Baba Dağına akın ediyor. Buraya gelen vatandaşlar dua edip niyazlar dağıtıyor. Tuncelide Düzgün Baba Dağı inançsal anlamda turizmi canlandırıyor. Bizler de buradan bütün doğaseverlerle sesleniyoruz; gelsinler doğamızı görsünler. Tuncelinin turizmine ve inanç merkezlerine katkıları olsun dedi.

Arkeolog Düzgün Tarkan ise…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: www.sozcu.com.tr

OKUYUN  Evinize sağlık katacak bitki türleri. Bu bitkiler mutlaka evinizde olmalı (soru.com.tr)