Gelişen dünyada teknoloji ile birlikte pek çok teknolojik ürün hayatımıza girdi. Ütü, görece bu ürünlerin en eskilerinden birisi. Yıllardır ütü kullanılır ve her geçen yıl daha da geliştirilir. Şıklığımızın en önemli parçası olan kıyafetlerin jilet gibi görünmesini sağlayan ütü, hayatımızda adeta vazgeçilmez olmuştur. Ütünün bir sürü markada pek çok çeşidi çıksa da, içerisinde biriken kireçten halen kurtulamadık. Ütüdeki kireç hem ütünün hem de kıyafetlerin ömrünü kısaltan bir durum olduğundan ondan kurtulmak şart. İşte ütüyü musluk suyundan kaynaklanan kireçten kurtarmanın 5 doğal yöntemi.

Ütüde neden kireç olur?

Ütüde kireç olmasının ilk nedeni, kullanılan suyun musluk suyu olmasıdır. Diğer bir nedeniyse sıcak ve soğuk sudaki mineraller, aradaki ısı kaybında kristalize olur. Bu mineraller kirece dönüşür ve ütünün verimini düşürür. Ütünün ayda en az bir kez temizlenmesi gerekir. Aksi taktirde hem ütü zarar görür hem de kıyafetler. İşte doğal kireç çıkarma yöntemleri.

Ütüdeki kireci temizlemenin yolları

  • Beyaz sirke 

Beyaz sirke, temizlikte çokça kullanılan bir üründür. Bu mucizevi ürün, aynı şekilde ütüyü kireçten kurtarmakta da eline su döktürmez. Ütüyü beyaz sirke ile temizlemek için öncelikle ütüyü birkaç dakika boyunca ısıtın. Isınan ütünün fişini çekin ve sirkeyi ısınmış olan ütünün alt tarafına dökün. Alttaki tüm boşluklardan sirkenin girdiğini görmelisiniz. Sirkenin tüm boşluklara girdiğinden emin olun. Birkaç dakika beklettikten sonra ütü kullanıma hazır. Sirke, ütünün iç kısmındaki kireci söküp alacaktır.

  • Limon tuzu 

Ütüdeki kireci almanın bir diğer doğal yolu, limon tuzudur. Limon tuzu, asidik yapısı sayesinde ütüyü kireçten kurtaracaktır. Bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı limon tuzu ve 1 fincan kadar sıcak suyu ekleyin. İkisini güzelce karıştırın. Karıştırırken eriyen limon tuzlu suyu, ütünün su haznesine ilave edin. Ütünüzü fişe takın ve ısınmasını bekleyin. Limon tuzunun ve sıcaklığın etkisiyle kireç yok olup gidecektir.

  • Sirke ruhu
OKUYUN  Dudak üstü kırışıklıkları oluşmasını engelleyen yöntemler

Sirke ruhu da ütünüzü kireçten kurtarmak için başvuracağınız bir yöntem. Bir sirke suyu edinin ve işe koyulun. Sirke ruhu ve suyu eşit miktarda karıştırın. Mesela 1 bardak suya aynı oranda sirke ruhu eklemeniz gerekir. Bu karışımı hazırladıktan sonra ütünün su haznesine koyun. Sonrasında ütüyü fişe takın ve ısınmasını bekleyin. Suyun ve ısının mükemmel beraberliği, ütünün kirecinin sökülmesini sağlayacaktır.

  • Karbonat ve limon

Ütünüzün kireçlenmesinden bıktığınızı biliyoruz. Buna bir son vermek için karbonat ile limondan yardım alabilirsiniz. Her derde deva, her soruna çözüm olan karbonat ve limon bu sefer birleşiyor ve ortaya mucizeler çıkıyor. İlk olarak ütünün altındaki boşluklardaki kireci bir kürdan yardımıyla yumuşatmanız gerekiyor. Sonrasında tüm deliklere karbonat ekleyin. Ütünün alt kısmını bir limon ile güzelce silin. Ardından ütüyü fişe takın ve ısınmasını sağlayın. Bir süre bekleyin ve sonra fişi çekin. Isınan ütünün altındaki kireçler, karbonat ve limonun yardımıyla uçup gidecek.

  • Kireç sökücüler

Doğal yöntemler bunlar ancak eğer kimyasal bir temizlik isteniyorsa, çözüm kireç sökücüler. Lavabo ve banyo temizliğinde tercih edilen kireç sökücüler, ütü için de imdadınıza yetişecek. Ütüyü ters çevirin ve ardından kireç sökücüyü deliklerden içeri boşaltın. Dökülen kireç sökücü kireci anında çıkaracaktır. Bu esnada ütüyü fişe takın ve ısınmasını bekleyin. Haznesine su koyun ve kireçten kurtardığınız ütünün keyfini sürün.

Anlatılan yöntemleri mutlaka ayda 1 kez uygulamak gerekir ki, hem ütüye kireç yerleşmesin hem de derinlemesine bir temizlik olsun. İşte ütünüz bu yollarla kireçten kurtulacak ve kıyafetleri jilet gibi yapacak.

X

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster