Kafamızın büyük bir bölümünü kaplayan ve belki de bakıldığı anda en çok dikkat çeken kısmımız olan saçlarımızın görüntüsü bozulduğu zaman ya da yıpranarak parlaklığını kaybettiğinde bu hepimiz için hoşnutsuzluk uyandıracak bir durum olabilir. Böyle zamanlarda ya kimyasal ilaçlara başvurup farklı medikal ürünler temin ederiz ya da doğal yöntemlerin şifalı kollarında bu soruna da bir çare ararız. Çareyi doğada arayacaklar için ise yıpranmış saçlara mucizevi etkiler katan maskeler mevcut.

Saç neden yıpranır?

Saçların yıpranmasında rol alan birçok etken vardır. Bunlardan ilki ve en güçlüsü olarak yetersiz saç bakımı gelmektedir ve bunun yanı sıra aşırıya kaçan saç bakımı da en az yetersiz saç bakımı kadar saç yapısına zarar veren bir durum olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda yanlış medikal ürünlerin kullanımı ve saç düzleştirici gibi elektrikli ısı yayan aletlerin saç üzerinde çok uzun kullanımı da saçların yapısının bozulmasına ve yıpranmasına yol açar. Aynı zamanda saçlara şekil vermek için kullanılan dondurucu spreyler ve jöleler de saç parlaklığının sönmesine ve saç yapısının bozulmasına neden olur. Tüm bu etkenler saç yapısını yıpratırken aynı zamanda saç köklerini de zayıflatır ve zamanla saç yıpranması saç dökülmesi olarak karşımıza çıkar. Yine de saçların yapısını güçlendirmek için kullanabileceğiniz bazı doğal ve koruyucu yöntemler her zaman vardır. İşte saç yıpranması ve dökülmesine karşı kullanılabilecek bazı doğal saç maskeleri:

Yıpranmış saçlara mucize maskeler

Yumurta ve zeytinyağı maskesi

Yumurta ve zeytinyağı cansız ve kuru saçlara parlaklığı ve ihtiyaç duyduğu yağ düzeyini kazandırmak için ideal bir yöntem. Bu harika yöntemden faydalanmak için ise tek yapmanız gereken bir yumurta ile az miktarda zeytinyağını bir kapta karıştırdıktan sonra köklerden uçlara saçlarınıza yedirmek ve bir malzeme ile kafanızı sarıp 1 saat bu şekilde beklemek. Sonrasında saçınızı yıkayarak maskeyi çıkarabilirsiniz.

OKUYUN  Keratin bakımı kaç lira?

Yoğurt, bal ve elma sirkesi

Sıcak geçen yaz geride deniz ve kumun etkisini saçlara yıpranmışlık olarak bırakabilir fakat üzülmeyin tam da bu gibi dış nedenlerden gerçekleşen saç yıpranmalarına karşı doğal çözüm yoğurt, bal ve elma sirkesinden hazırlanan karışımda gizli. Bu maskeyi elde etmek için 3 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı elma sirkesini bir kapta karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi saçınızda 30 dakika kadar tuttuktan sonra yıkayarak çıkarabilirsiniz.

3 yağın mucizevi birleşimi

Bir başka yıpranmış yağ çözümü ise yağlardan hazırlanan karışım ile geliyor. Avokado yağı, badem yağı ve zeytinyağının birleşimi ile saç kökleriniz daha canlı, saçlarınız daha parlak ve sizler daha mutlu olacaksınız. Bu karışım tek seferlik olacağından sadece malzemeleri karıştırın ve saçınıza masaj yapar şekilde uygulayın. Saçınızda birkaç saat rahatlıkla beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

İzleyin: Keratin Etkili Kolay Saç Maskesi -EVDEKİ İKİ MALZEME YETER DE ARTAR

Limon suyu ve elma sirkesi

Limon suyu ve elma sirkesi ikisi de asidik olan ama aynı zamanda C vitamini bakımından zengin olmaları ile vücuda birçok faydası olan gıdalar. Bu ikiliyi kullanarak aynı zamanda saçlarınızı da daha parlak ve güçlü bir hale getirebilirsiniz. 1 fincan kadar limon suyu sıkın ve üzerine yarım fincan elma sirkesi ile yarım fincan su ekleyin. Bu karışımı hazırladıktan sonra saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz fakat uzun süre beklemediğinden emin olun.

Sarımsak ile zeytinyağı

Kalojen dolu yapısı ile zeytinyağı ve B6 yönünden zengin sarımsağın birleşimi ile saçlarınızı sağlıklı yapısına tekrar kavuşturmak mümkün. Saç ve sakal çıkarmaya yardımcı olduğu bilinen sarımsağın bu şekilde kullanımı için ise 4-5 diş kadar sarımsağı havanda iyice dövün ve suyu ile birlikte saç diplerinize iyice yedirin. 1 saat kadar bu şekilde bekledikten sonra ellerinize zeytinyağı sürün ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Ardından 1 saat daha bu şekilde bekleyin ve sonrasında rahatlıkla maskeyi yıkayarak çıkarabilirsiniz.

OKUYUN  Domates gribi tehlikeli mi?
X

Yazar Hakkında

Yunus Emre Kılıç

Öncelikle herkese merhaba, ben Yunus Emre Kılıç. Hayatım boyunca tutkum olan yazmak beni önce Radyo Televizyon ve Sinema bölümü ile ardından da sektördeki denemelerim sonucunda Bir Bilene Sorduk ve Turk Gazete ile buluşturdu. Sitemiz adına çalışmalarımın yanı sıra YouTube kanalımız için sunuculuk yapmaktayım. Umuyorum ki hem anlatarak hem de yazarak uzun yıllar daha sizler ile aynı sayfada buluşmaya devam edeceğim. Her yeni güne yeni bir mutluluk dileğiyle...

Tüm yazıları göster