Taze meyvelerin şeker içeriğinde büyük farklılıklar vardır. İşte 12 düşük şekerli meyve.

Günde beş porsiyon meyve ve sebze – bu beslenme alışkanlığı bir çok kişide sıklıkla yapılıyor. Ama o kadar kolay değil. Beslenme Derneği’nin (DGE) taze meyvelerden çok daha fazla sebze önerdiğini hemen gözlemleyeceksiniz.

Açıklama: Muz, portakal ve armut değerli besinler, diyet lifi ve besin elementleri sunsa da, taze meyvelerde çok miktarda şeker içerir.

Ancak, bir elmayı bisküvi yerine  tüketmeniz durumunda, taze meyveye ulaşmanın daha iyi bir seçenek olabileceğinden emin olabilirsiniz. DGE günde iki porsiyon taze meyve önerir, yani yaklaşık 250 gram. Bir yüzdenin, ne kadar büyük olduğunu tahmin etmek için, kendi elinizi bir ölçüm olarak kullanmanız gerekir. Dahil edilen taze meyve şekeri, iddia edilen fruktoz, oldukça uzun bir süredir düşünülen şeyden farklıdır, sıradan yemek masası şekerinden (sakaroz) çok daha iyi değildir.

Birçok bireyin anlayamayabileceği şey, taze meyvelerin sadece fruktoz değil, aynı zamanda dekstroz içermesidir. Yapı, fruktoz ve glikozdan da oluşan ev şekerine eşdeğerdir. Bununla birlikte, oldukça uzun bir süre boyunca, fruktoz, insülinin metabolize edilmesine ihtiyaç duymayacağı için sağlıklı bir tatlandırıcı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca şeker hastalarına da önerilmişti, YouTube’da beslenme uzmanı Dagmar von Cramm’ı anlatıyor. Küçük fruktoz alanları kas dokusuna metabolize edilir, ancak karaciğer tüm işi yapar. Organ fruktozu glikojene dönüştürür.

Fruktoz – Yağlı karaciğer tehdidi oluşturuyor

Aşırı fruktoz yendiğinde sorunlu hale gelebilir. Bir YouTube video klibinde şunları iddia ediyor: “Fruktoz inşa eder. Karaciğer artık fruktozu işleyemez. Karaciğer için tek bir çözüm var – fruktozu doğrudan yağa dönüştürüyor.” Buradaki risk, karaciğerin yağlanması ve yağlı karaciğerin ortaya çıkmasıdır. Bu yüzden aşırı miktarda fruktoz tüketmemelisiniz. Bununla birlikte, sadece meyvelerde keşfedilmez, her türlü işlenmiş gıda maddesinde kullanılır. Örneğin limonatalarda veya bisküvilerde. Froboese şunları tavsiye ediyor: “Meyve şekeri en faydalı taze meyvelerden kullanılmalıdır.” Hazırlanan hizmetler ve ürünlerle, müşteriler içerik setinden geçmeli ve fruktozlu hizmet ve ürünleri önlemelidir.

OKUYUN  Vegan diyet nedir? (soru.com.tr)

Ancak taze meyve ile ilişkili şeker içeriğinde büyük farklılıklar vardır. Örneğin muzlar, 100 grm başına 18.4 grm şeker içeren kesin bir gerçek şeker bombasıdır. Örneğin yaban mersini gibi yumuşak meyveler, diğer tarafla ilgili olarak, az miktarda şekere sahiptir (100 grm başına 7.4 grm şeker). Düşük şekerli bir diyet tüketmeyi düşünüyorsanız, sabahın erken saatlerinde müsli’nizde muzları meyvelerle restore etmek en iyisidir. Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü her gün en fazla 25 ila 50 grm şeker yemeyi tavsiye ediyor. Ortalama olarak, Almanlar her gün yaklaşık 89 grm şeker tüketiyor.

Düşük şekerli meyveler

  1. AVOKADO – 0,7 gr. 100 gramda 0,7 gram şeker,
  2. LİMON – 2,5 gr. 100 gramda 2.5 gram şeker,
  3. ÇİLEK 4,9 gr,
  4. KARPUZ – 6 gr,
  5. BÖĞÜRTLEN – 7 gr,
  6. ENDER MEYVESİ – 7,6 gr,
  7. GUAVA – 8 gr,
  8. KAVUN – 8 gr.

Etiketler: