Dışarıda oldukça yüksek meblağlardan satılan ve yapımı noktasında çeşitli tereddütlerin oluşmasına neden olan cevizli sucuğu evde kendi mutfağınız hazırlamanız oldukça kolay. Doğru malzemeler ve doğru yöntemlerle son derece kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz cevizli sucuk, herkesin gözdesi olurken sizin de en sevdikleriniz arasında yerini alacak. Lezzeti ve kolay yapımı sayesinde, dışarıdan almaya kesinlikle son vereceğiniz cevizli sucuğun yapımına gelin birlikte geçelim…

Malzemeler;

  • 2,5 su bardağı su (500 ml)
  • 2,5 su bardağı pekmez (500 ml)
  • Yarım su bardağı un
  • Yarım su bardağı nişasta
  • Yarım çay bardağı toz şeker
  • 250 gr ceviz

Yapılışı;

Cevizli sucuk yapımına geçmeden evvel ilk olarak hazırlamamız gereken şey 250 gram cevizi ılık suyun içerisinde yaklaşık olarak 2 saat kadar bekletelim. 2 saatin sonrasında cevizlerin suyunu güzelce süzelim.

Cevizlerin suyunu süzme işlemini tamamladıktan sonra, cevizlerin yumuşadığını hissedeceksiniz ve cevizleri ipe geçirebilmek için geniş bir iğneye genişçe bir ipi geçirelim. İpi iğneye geçirdikten sonra cevizlerin en ince bölgesinden iğneye geçirmeye başlayalım. Aynı zamanda ipin en alt kısmına bir düğüm atalım ki cevizler iplikten geçip gitmesin. Cevizleri adeta bir kelebek gibi ipliğe dizmeye ve sıralamaya başlıyoruz. Cevizlerin tamamını ipe geçirme işlemini tamamladıktan sonra, cevizleri batıracağımız pekmezli suyu hazırlama işlemine geçebiliriz. Pekmezli su için uygun bir tencerenin içerisine 2,5 su bardağı suyu ilave edelim. Suyun ardından içerisine yarım su bardağı nişastayı, yarım su bardağı unu ve yarım çay bardağı şekeri ilave edelim.

Tüm malzemeleri tencerenin içerisinde buluşturduktan sonra bir çırpma teli yardımıyla güzelce karıştıralım. Karıştırma işlemini tamamladıktan ve nişasta çözüldükten sonra içerisine 2,5 bardak pekmezi de ilave edelim ve karıştırma işleminden sonra tencereyi ocağın üzerine alalım pişirmeye başlayalım. Koyu bir kıvam alana dek pişirme işlemini tamamlayalım ve sos kaynadıktan sonra da 5 – 6 dakika kadar pişirelim.

OKUYUN  Böyle çok daha lezzetli. Hatay usulü kısır tarifi

Akabinde ipe dizdiğimiz cevizleri pekmezli sosun içerisine teker teker bandıralım ve kurumaları için uygun bir yere asalım. Bu noktada cevizlerin her yerine pekmez sostan gelmesi son derece önemlidir. Cevizleri teker teker pekmez sosun içerisine bandırırken aynı zamanda bir kaşık yardımıyla cevizlerin üzerine dökmeyi de kesinlikle ihmal etmeyin. Tüm cevizlere bu işlemi uyguladıktan sonra dikkatli bir şekilde kurutma aşamasına alabilirsiniz. Tüm cevizleri tamamladıktan sonra yaklaşık olarak 2 -3 gün kadar kurumasını bekleyeceğiz. Kuruduktan sonra streç filme sararak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Akabinde dilimleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Video: Dışarıdan Almaya Son 💯 Ev Yapımı Cevizli Sucuk

X

Etiketler: