Mor üzüm özellikle yaz dönemlerinde sıklıkla tüketilen bir besin olarak karşımıza çıkıyor. İçeriğinde barındırdığı birçok mineral ve vitamin ile sağlığınıza sağlık katan meyveler arasında yer alıyor. Aynı zamanda genç yaşta tüketilmeye başlanması ile birlikte bireylerde birçok hastalığa karşın engel oluşturuyor.

İçeriğinde barındırdığı vitaminler ile birlikte düzenli tüketildiğinde sağladığı etkiler fazladır. Ayrıca birçok bölgede yetişebilen ürünler arasında da yer alıyor. Doğal bir şekilde tüketilmesi meyvelerin verimliliği açısından önemlidir.

İçeriğinde Yer Alan Mineraller

Mor üzümün birçok faydası bulunuyor. İçeriğinde barındırdığı vitamin ve minerallerin çeşitleri bu açıdan önemlidir. Vitamin kaynağı olarak ise K vitamini, A vitamini, C vitamini açısından zengindir.

Mor üzüm içerisinde yer alan,

  • Riboflavin
  • Tiamin
  • Niasin
  • Folat
  • Potasyum
  • Kalsiyum

Gibi minareleri bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda vücudu nemlendiren diyet lifi, çeşitli karbonhidratlar ve antioksidanlarda içeriğinde vardır. Orta miktarda protein içeren bir yapıya sahiptir. Mor üzümün sağladığı katkılardan

Kanseri Önleyici

Kanseri önleyici özelliği ile bilinen mor üzüm, içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde birçok hastalığa karşı iyi geliyor. Güçlü anti kanser özellikleri yanında kolorektal ve meme kanserini önleyici özellikleri de bulunuyor.

Aynı zamanda üzümdeki bazı özel maddelerde kansere neden olan hücrelerin büyümesini engelliyor. Gerek üzümün katı halde tüketilmesi gerekse sıvı bir şekilde alımı bu açıdan önemlidir. Üzüm suyu sadece kanser riskini azaltmakla kalmıyor aynı zamanda kanser hücrelerine karşın bu hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını da engelleyebiliyor.

Mor üzüm

Mor üzüm

Sindirim Sistemini Güçlendirici

Mor üzümün faydalarından bir diğeri ise sindirim sistemindeki hastalıklara karşın savaş açmasıdır. Bu bakımından sindirim sistemini güçlendirerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olunabilmesini sağlar.

Üzümün içerisinde yer alan lif ve besin maddeleri ile sağlıklı bir sindirim desteklenmiş olur. Aynı zamanda bol lif sahibi olması kabızlığın ya da hazımsızlığın önlenmesi açısından dikkat çekicidir. Sağlıklı bir lif alımı ile sağlıklı bağırsak hareketleri de oluşturulmuş olur.

OKUYUN  Tadını alınca bir tabakla asla yetinmeyeceğiniz çorti taplaması tarifi

Akne Tedavisi

Akne tedavisi açısından bildiğiniz birçok cilt kreminin yanında mor üzüm tüketimini de arttırmanız gereklidir. Akne tedavisi için su içilmesi gibi üzüm tüketimi de tedaviyi hızlandırır. Resveratrol olarak bilinmekte olan üzümlerin antioksidan olması da akneye neden olan bakterilerdeki büyümeyi engelleyebiliyor. Ayrıca uzmanlara göre üzümde bulunan antioksidantlar ve benzil peroksitler sayesinde akneye karşı etkili bir tedavi sağlanabiliyor.

Astıma Karşı Tedavi

Astım hastalığı uzun süreçli olarak kişilerin vücudunda bulunan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi tıbbi yöntemlerle gerçekleştirilmelidir. Ancak mor üzüm tüketimi süreç boyunca daha rahat bir şekilde hastalığın geçirilmesini sağlayabilir. Astımın yönetilmesine yardımcı olabilir.

Aynı zamanda astım benzeri semptomplara sahip olan bireylerde mor üzüm faydalı olacaktır. Üzüm çekirdeğinin ekstresindeki bileşenler anti enflamatuar özellikler içeriyor. Aynı zamanda üzüm çekirdeğinin ekstresin akciğer fonksiyonlarını da geliştirebildiği bilinen gerçekler arasındadır.

Kalp Hastalığı Riski

Kalp hastalığı riski taşıyan bireyler için mor üzümün faydaları çoktur. Çalışmalar bol miktarda mikro besin içeren gıdaların tüketiminin daha düşük kalp hastalığı riski oluşturduğunu söylüyor.

Özellikle gençleştiren meyveler içerisinde yer alan antioksidan odaklı mor üzüm bu besinler arasında yer alabiliyor. Düzenli ve belirli miktarda tüketimi önerilebilir. Bu besinlerin günlük alımı ile kardiyovasküler sağlığın gelişimine de yardımcı olunmuş oluyor. Aynı zamanda birçok hastalığa karşın önlem alınmasını güçlendiren mor üzüm kemik sağlığı içinde önemlidir.

Üzüm çekirdeğinin ekstresinde bulunan maddeler ile birlikte yüksek kolesterole karşı tedavi sağlanabiliyor. Aynı zamanda kanserin önlenmesi açısından terapötik özelliklerde bol miktarda yer alıyor. Üzüm çekirdeğinin ekstresinin yanında kalsiyumun dâhil edilmesi kemik gücünü arttırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda düşük kalsiyum seviyelerinden kaynaklanan kemik zayıflıklarına karşında yardımcı olduğu bilinir.

Görme Gücünü Arttrıma ve Beyin Gelişimi

Görme gücünün geliştirilmesi açısından sıklıkla havuç önerildiğini görüyoruz. Bunun yanı sıra mor üzümde faydaları açısından saymakla bitmez.

OKUYUN  Sıcak yaz günlerini serinletin. Buz gibi ev yapımı şeftalili ice tea tarifi

Araştırmalarda düzenli bir şekilde üzüm tüketiminin retina yapısını ve işlevini koruduğu söyleniyor. Aynı zamanda retina bozulmasını da önlediği düşünülüyor. Görme gücünü geliştiren bu üzüm çeşidi diyabet riskini de azaltırken beyin gücünü arttırması ile de biliniyor.

Özellikle bazı çalışmalarda beyne kan akışını arttırmaya yaradığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda zihinsel tepkileri hızlandırması da dikkat çekicidir. Bir başka önemli nokta ise unutkanlık hastalıklarına karşın beyin ile ilgili rahatsızlıklara faydalı olduğudur. Beyni etkilemekte olan serbest radikalleri ve plakları çıkarmaya yardımcı olabildiği de bilinen diğer özellikleri açısından dikkat çekicidir.

Mor üzümün faydaları birçok yönden insan fizyolojisinde önemli etkilere sahiptir. Bu açıdan doğru zamanda tüketilmesi ve organik olarak besin değeri korunmuş bir şekilde kullanılması önemlidir.

X

Etiketler: