Yaz kış fark etmeksizin; sofranızda mutlaka yer vermeniz gereken bazı besinler vardır. Hem lezzeti hem de sağlıklı özellikleriyle ön plana çıkan bu gıdaları tüketerek, sağlığınızın daha uzun yıllar güçlü kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bağışıklığı güçlendiren, besin sistemini yormayan bu gıdalar; çocuk, genç veya yaşlı fark etmeksizin her yaş kesimince tüketilmelidir. Peki sofralarınızın baş köşesinden eksik etmemeniz gereken bu muhteşem gıdalar neler? İşte 7 farklı gıda ve sağladığı faydalar!

1- Yoğurt

Hemen hemen her yemek türü ile tüketilebilen yoğurt içinde bol miktarda kalsiyum barındırmanın yanı sıra, potasyum ve magnezyum yönünden de zengindir. Küçük yaşlardan itibaren gönül rahatlığıyla tüketilebilen yoğurt, özellikle evde doğal olarak hazırlandığında faydalarını insanlardan esirgemez. Doğal bir probiyotik kaynağı olan yoğurdun, vücudun içinde biriken toksik maddeleri de temizleyici özellik gösterdiği bilinir. Sindirim sisteminin düzenlenmesi ve hazımsızlık gibi sorunların giderilmesi için de yoğurt öncelikli gıdalardan biridir. Ayrıca kas erimesi ve vücutta oluşan iltihaplar için de tüketilmesi tavsiye edilir.

2- Maydanoz

Yeşil yapraklı bitkiler içinde en bilinenlerden birisi olan maydanoz, yoğun kokusu ve nahoş tadı ile yemeklere lezzetli aroma katar. Hem yemeklerin içinde hem de sofranıza ekleyip direkt olarak tüketebileceğiniz maydanozun, saymakla bitmeyecek pek çok faydası bulunur. A vitamini yönünden zengin bir bitki olan maydanoz, antitoksik etki göstererek vücudu toksik maddelere karşı korur. Kemiklerin dostu olarak bilinen bu bitki, kemik yapısının korunması ve güçlü kalarak uzun yıllar yoğunluğunu kaybetmemesi için tüketilebilir. Kanser savaşçısı olarak da bilindiği gibi; vücut içindeki serbest radikallerin dengelenmesini sağlar.

3- Sarımsak

Hem pişirildiğinde hem de çiğ olarak tüketildiğinde vücut için bir çok faydayı beraberinde getiren sarımsak, sofranızda mutlaka bulunması gereken gıdaların başında geliyor. Vücudun dinç ve dinamik hissetmesini sağlayan bu besin kronik hale gelen halsizlik ve yorgunluğa karşı etkilidir. Doğal bir şifa kaynağı olarak bilinen sarımsak antibiyotik etkisi gösteren enfeksiyon karşıtı olarak da karşımıza çıkar. Tüm bu yönlerine bakıldığında, direkt olarak tüketmezseniz bile yemeklerinizin içinde yer vermeniz gereken bir gıdadır.

OKUYUN  Pastane usulü açma yapmak isteyenler buraya! Tel tel ayrılan yumuşacık açma tarifi (Kaynak: soru.com.tr)

4- Havuç

Göz sağlığı konusunda vücuda bir kalkan görevi gören havuç, daha birçok faydayı da size sunacaktır. Yüksek A vitamini kaynağı olması sebebiyle; vücudun ihtiyaç duyduğu bağışıklık desteğini sağlar. Ayrıca vücuttaki akyuvar dengesini sağlayan bu sebze, bağışıklığın önemli unsurlarından olan antikorların da güçlenmesine olumlu katkı verir. Ancak havucun belirli bir miktar şeker içermesi; özellikle diyabet hastalarının kontrollü şekilde tüketmesi anlamına gelir.

5- Balık

Kış aylarının taze besinlerinden olan balık türleri, özellikle bu aylarda bağışıklığın zayıflaması ile sofraların önemli misafirleri haline geliyor. Yüksek omega-3 içeren her balığı tüketebileceğiniz gibi, özellikle somon uskumru ve alabalık türlerine ağırlık verebilirsiniz. Tam bir omega deposu olan bu balık türleri besin sisteminizi rahatsız etmeden hızlı bir şekilde sindirilir. Ancak balığın bol yağda kızartılmasından ziyade; fırında buğulama şeklinde yapılması sağlık açısından daha çok önerilir.

6- Kuru yemiş

Kuru yemiş türleri genellikle meze veya çayın yanında tüketilse de ana öğünlerde de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Fındık, badem ve ceviz; özellikle içerdikleri bileşenlerle kalp dostu olan kuru yemiş türleridir. Hem kahvaltıda hem de öğle öğünlerinde bu besinleri mutlaka tüketmeniz tavsiye edilir.

7- Ispanak

Koyu yeşil yapraklı sebzelerin vücut için çok faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle kış aylarının başrolü olan ıspanak hastalıkların da doğal şifacısı olarak bilinir. Direkt olarak da tüketilebilen ıspanak yemek olarak hazırlandığında lezzetine lezzet katar. İçerdiği K vitamini ve zengin folik asit kaynağıyla beraber, vücudun zihinsel ve fiziksel gelişimlerine destekler.

8- Yumurta

Kahvaltıların baş köşesinde olması gereken yumurta, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu gülük protein ihtiyacını yüksek oranda karşılar. Ayrıca amino asit ve kolin maddesi yönünden zengin bir gıdadır.

Etiketler:

, , ,