Türk kültüründe böreğin yeri oldukça geniş. Her yörenin kendine uygun börek çeşidi bulunuyor. Bununla birlikte yöreden yöreye değişen bu börek çeşitleri, yapım ve iç harç olarak birbirlerinden ayrılmakta. Bu yazımızda sizlerle, sosundaki sodalı dilim börek tarifi vereceğiz. Sodalı dilim börek yapabilmek için şu malzemelere ihtiyaç duyacaksınız:

  • 5 adet yufka
  • 2 yumurta (birisinin sarısı üstüne)
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 adet maden suyu

İç harcı için

  • 1 küçük demet maydanoz
  • 250 gram yağlı peynir

Sodalı dilim börek nasıl yapılır?

Sodalı dilim börek yapabilmek için öncelikle 2 adet yumurta akını uygun bir kap içerisine alıyoruz. Daha sonra ise bu kap içerisine su bardağı süt ve 1 su bardağı sıvı yağ alıp güzel bir şekilde çırpmaya başlıyoruz. Daha sonra ise fırın tepsimizi yağlayalım ve yufkalarımızdan bir tanesini, fırın tepsisinin kenarlarından taşacak şekilde serelim. Serdiğimiz yufka üzerine hazırladığımız sostan 4 kaşık kadar dökelim ve bir yağlama fırçası yardımı ile bütün yufkayı güzel bir şekilde soslayalım. Diğer 2 yufkayı da aralarına sos sürerek yerleştirelim. Üçüncü yufkanın üzerine ise sos dökmeden maydanoz ve 250 gram yağlı peyniri karıştırarak hazırlamış olduğumuz iç harcı dökelim. Kalan 2 adet yufkamızı da aralarına sos sürerek böreğimizin katlarını tamamlayalım.

Tepsiden sarmış olan yufka kenarlarını güzel bir şekilde kapatalım. Ardından da kalan sosumuzu böreğimizin üzerine dökelim. Daha sonra böreğimizi istediğimiz şekilde dilimleyelim ve üzerine 1 şişe maden suyu dökelim. Güzel bir şekilde maden suyunu gezdirdikten sonra ise böreğimizi 1 saat akda dinlendirmemiz gerekiyor. Böreğimizi güzel bir şekilde dinlendirdikten sonra ise her bir dilim böreğin üzerine yumurta sarısı sürelim ve ardından da susam serpelim. En sonunda ise önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında, böreklerimizi 20 ile 25 dakika arasında pişirelim. Böreğimiz piştikten sonra ilk sıcaklığını çıkartıp, istediğiniz gibi servis edebilirsiniz.

OKUYUN  Sadece 25 liralık malzemeyle 4 kişilik etli patates yemeği

İzleyin: Sodalı Tepsi Böreği – Börek Tarifleri – Nefis Yemek Tarifleri

Etiketler:

,