Ev yapımı ürünlere olan ilginin artmasıyla pek çok kişi yoğurt mayalamanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Sağlıklı bir bedene ve ruha sahip olmanın ne denli önemli olduğu artık birçok kişi tarafından biliniyor. Bu nedenle sağlıklı yaşama olan ilgi de artış gösteriyor.

En sağlıklı besinler arasında yer alan yoğurdu evde yapmak aslında son derece kolay oluyor. Anadolu topraklarından çıkan ve dünyaya yayılan hem sağlıklı hem de lezzetli yoğurt çeşitlerini sizde evinizde sadece birkaç malzeme kullanarak kolayca hazırlayabiliyorsunuz.

Her ne kadar evde yapılan yoğurt daha sağlıklı ve lezzetli olsa da içinde zararlı bakteriler üremesini engellemek için mayalama aşamasında dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunuyor. Bu detaylara dikkat ederek evinizde oldukça sağlıklı yoğurtlar hazırlayabilmeniz mümkün oluyor.

Yoğurt Nedir?

Yoğurt, yapılan pek çok araştırma sonucunda dünya genelinde bilinen en sağlıklı besinler arasında yer almayı başarıyor. Anadolu topraklarına ait olan bu besin mayalanma yöntemiyle oluşturuluyor. Ancak her ne kadar mayalanma süresi kısa olsa da fermente gıdalar arasında yer almayı başarıyor. Yoğurt, sütten yapılan bir besin olduğu için süt ürünleri içerisinde değerlendirmeye alınıyor.

Bu nedenle sütte meydana gelebilecek tüm olumsuzlukların burada da meydana gelmesi bekleniyor. Bu nedenle yoğurt yapımında en önemli koşul hijyen oluyor. Süt ürünlerinde ortaya çıkabilecek tüm sorunların yoğurtta da görülme ihtimalinin yüksek olması mayalanma işlemi sırasında hijyene son derece dikkat edilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Ancak hijyen konusunda takıntılı yaklaşımlar yerine belli başlı şeylere dikkat edilerek son derece sağlıklı ve lezzetli yoğurtlarda hazırlamak mümkün oluyor.

Yoğurt

Yoğurt

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Doğal ve organik ürünlere olan ilgi son zamanlarda pek çok kişinin ev ortamında sağlıklı ürünler hazırlamak istemesine neden oluyor. Evde en çok yapılan doğal ürünler arasında hiç şüphe yok ki yoğurt bulunuyor. Evde yoğurt yapmak aslında son derece kolay oluyor. Sadece birkaç malzemeyle birkaç dakika içerisinde evde hazırladığınız yoğurdu mayalanmaya bırakabiliyorsunuz.

Ev ortamında yoğurt yapmanız için ilk olarak süte ve yoğurt mayasına ihtiyacınız oluyor. Sütü bir taşım kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Daha sonra yoğurdu mayalayacağınız kabın içine önce ılık sütü ilave edin. Daha sonra yoğurt mayanızı süt ile karıştırın. Kabınızın üzerini kapatın. Son olarak kabı iyice bir havluya sarıp kapalı ortamda yaklaşık 24 saat kadar bekletin. Bu süre sonunda yoğurdunuz hazır oluyor. Aslında evde yoğurt yapmak her ne kadar zor gibi görünse de kolayca yapılıyor.

Yoğurt Yapımında Gerekli Malzemeler

Herhangi bir şeyi hazırlamadan önce birtakım malzemelere ihtiyaç duyulduğu biliniyor. Bu durum doğal olarak yoğurt yapımı içinde geçerli oluyor. Yoğurt yapımında gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • Süt
 • Cam kavanoz veya tencere
 • Yoğurt mayası
 • Tahta kaşık
 • Havlu bez
OKUYUN  Yoğurt ve limon maskesini saçınıza sürün bakın ne oluyor? (Kaynak: soru.com.tr)

Aslında burada belirtilen maddelerde yer alan malzemelerin hepsi evde yoğurt mayalama işlemi sırasında kullanılıyor. Ancak bu malzemelerin sayısını dilerseniz arttırarak kendi yoğurt tarifinizi de kolaylıkla ortaya çıkarabiliyorsunuz. Ancak bu maddelerde belirtilen malzemeler yoğurt mayalama işlemi sırasında kullanılan temel ürünler olduğu için mayalama işlemi sırasında mutlaka kullanılması gerekiyor.

Yoğurt Mayalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mayalama işlemi yapılan tüm ürünlerde dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu durum doğal olarak yoğurt mayalama işlemi içinde geçerli oluyor. Ev yapımı yoğurt her ne kadar diğer yoğurtlara göre daha sağlıklı olsa da içerisinde zararlı bakteriler ürememesi için mayalama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Yoğurt mayalarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kullanılan ürünlerin hijyenik olması
 • Sütün iyice kaynatılması
 • Sütün uygun ısıda mayalanması
 • Yoğurt mayasının sünmemesi
 • Uygun ortamda mayalandırılması
 • Maya verme işleminde tahta kaşık kullanılması
 • Karanlık ve sıcak ortamda mayanın bekletilmesi

Tüm bu maddelerde yer alan şeylere dikkat edilerek yapılan yoğurt mayalama işlemlerinin her biri son derece başarılı oluyor. Yoğurt mayalama işlemi her ne kadar kolay olsa da birkaç önemli püf noktasına dikkat edilmediği takdirde ne yazık ki yoğurt yapma işleminiz başarısız olabiliyor. Bu nedenle mayalama işlemi sırasında tüm bu maddelere özenle dikkat edilmesinde fayda bulunuyor.

Yoğurt Yapımında Yapılması Gerekenler

Evde yoğurt yapmayı bilen kişiler için bu işlem her ne kadar kolay olsa da daha önce hiç yoğurt yapmayan kişiler için bu işlem biraz zorlayıcı olabiliyor. Ancak yoğurt yapımı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken şey hijyenik koşullar oluşturmak oluyor. Hijyenik koşullar sağlandığı takdirde yoğurt mayalama işlemi son derece kolay oluyor.

Yoğurt yapımında en çok dikkat edilmesi gereken şey yoğurdun mayalanacağı kabın temizliği ve mayalanma işlemine olan uygunluğu oluyor. Yoğurt mayalamak için en uygun olan kaplar ise cam kavanozlar ve emaye tencereler oluyor. Cam kaplarda ve emaye tencerelerde ısı geçişi daha hızlı olduğu için mayalanma işlemi de daha hızlı ve doğru bir şekilde ilerliyor.

Yoğurt Yaparken Fırın Kullanımı

Yoğurt yapımı sırasında kullanılan pek çok farklı püf noktalar bulunuyor. Bu püf noktalardan biri de fırında yoğurt mayalama bulunuyor. Fırında yoğurt mayalama tekniği her ne kadar yeni yeni bilinse de aslında bu tekniği eskiden de kullanan birçok kişi bulunuyor.

Yoğurt yapımında fırın kullanılarak sabit bir ısıda mayalama işlemi yapılıyor. Bu şekilde yoğurt doğru şekilde mayalanmak beraber daha kısa sürede ve daha yoğun kıvamlı bir yoğurt mayalama işlemi gerçekleştirilmiş oluyor. Yoğurt yaparken fırını kullananlar daha çok 50 derecede mayalandırma işlemini tercih ediyor.

Daha Yoğun Kıvamlı Yoğurt Yapımı

Evde yapılan yoğurtların genelde daha sulu veya sıvı kıvamda olduğu dile getiriliyor. Sırf bu yüzden birçok kişi evde yoğurt yapmak yerine dışarıda satılan yoğurtları tercih edebiliyor. Evde yoğurt yaparken yoğurdunuzun daha yoğun kıvamlı olmasını istiyorsanız birkaç ufak detaya dikkat etmeniz gerekiyor.

OKUYUN  Çatlamayan, leziz mi leziz limonlu cheesecake tarifi (Kaynak: soru.com.tr)

Bunun için yapmanız gereken şeylerin başında daha yağlı süt tercih etmek geliyor. Yoğurdunuzun yağ oranı ne kadar çok olursa kıvamı da o denli yoğun oluyor. Bu nedenle kullandığınız sütün yarım ya da tam yağlı olmasına özen gösterin. Bunun yanı sıra inek sütüyle manda sütünü karıştırarak yoğurt yaparsanız da aynı şekilde son derece yoğun kıvamlı bir yoğurt elde edebiliyorsunuz.

Yoğurt Mayalarken Uygulanan Püf Noktalar

Yoğurt mayalama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok püf nokta bulunuyor. Ancak bu püf noktaların bazıları paylaşılsa da bazıları daha çok deneme yanılma yöntemiyle ve tecrübeyle öğreniliyor. Yoğurt mayalarken ilk dikkat edilmesi gereken püf noktası sütün ısısı oluyor. Çok soğuk veya çok sıcak olmadan sütün mayalanması gerekiyor. Aksi takdirde ne yazık ki mayalama işlemi başarılı olmuyor.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta da mayalama işlemi sırasında kabın kapağını kapatmamak oluyor. Eğer yoğurt kabını kapatmanız gerekiyorsa mutlaka üzerine biraz peçete koyup bu şekilde kapatın. Bu sayede yoğurt mayalanırken içinde bulunan fazla su peçete de toplandığından yoğurdunuz daha koyu kıvamlı oluyor. Sizde yoğurt mayalama işlemi sırasında bu gibi birkaç ufak detaya dikkat ederek kolaylıkla evinizde yoğurt mayalamanız mümkün oluyor.

Yoğurt Mayaladıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Evde yoğurt yapmak her ne kadar zor gibi kabul edilse de son zamanlarda birçok kişinin evinde yoğurt yapmaya çalıştığı biliniyor. Ancak yoğurt yapımı için en önemli olan kısım mayalama işlemi olsa da birçok kişi için yoğurt mayalama işleminin sonrası da merak ediliyor. Mayalama işlemi biten yoğurdunuzun dinlenmesi için belli bir düre daha mayalandırma işlemine devam etmenizde fayda bulunuyor.

Bunun için sıcak ortamda mayalandırma yapmak yerine mayalandırma işlemini durdurmadan yavaşlatmak için soğuk ortamda mayalama işleminin yapılmasında fayda bulunuyor. Bunun için en az bir gün yani 24 saat boyunca yoğurdun buzdolabında dinlendirilmesinde fayda bulunuyor. Bu şekilde hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı yoğurtlar yapılıyor.

Bunun yanı sıra yoğurt mayalandıktan sonra metal kaşıkla kaptan almak yerine yine mayalama işleminde olduğu gibi tahta kaşık kullanmaya özen göstermeniz ve devam etmeniz gerekiyor. Tüm bunların dışında yoğurt mayalama işleminde dikkat etmeniz gereken sadece birkaç ufak detay bulunuyor.

Ayrıca yoğurt mayalamak için yeterli miktarda mayanız yoksa sadece bir kaşık doğal tereyağıyla bile kolayca yoğurdunuzu mayalayabiliyorsunuz. Yoğurt mayaladıktan sonra buzdolabında bekletmeye ve çok fazla kapağını açık bırakmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Süt ürünleri kolaylıkla kokuyu çekeceği için kapağının kapalı olması gerekiyor.

Etiketler:

,